Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2019-06-03, 10:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Przyjeżdżamy tu, skąd nasi starzyki wyjechali - Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę

Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę [fot. A. Pospiszyl]
Śląscy Teksańczycy odwiedzili Opolszczyznę [fot. A. Pospiszyl]
Pochodzący ze Sławięcic ks. Franciszek Kurzaj, po raz kolejny przywiózł na Opolszczyznę sporą grupę Śląskich Teksańczyków. Amerykanie z polskimi korzeniami odwiedzali miejscowości, skąd ponad 160 lat temu wyemigrowali ich przodkowie. Dla wielu z nich spotkanie ludzi noszących takie same nazwiska było bardzo wzruszającym przeżyciem.
Wśród Śląskich Teksańczyków jest spora grupa, która nadal posługuje się gwarą, którą przekazują z pokolenia na pokolenie.

- Nazywam się Ernest Rakowicz. Przyjechałem do Polski spotkać moją rodzinę. W Polsce widziałem sporo kościołów, bardzo fajne kościoły. Biskupów i śpiewy w czasie mszy. Jak dziewczynki zaśpiewały Alleluja w czasie mszy, to aż się popłakałem, takie to było piękne – mówi jeden z uczestników wyjazdu.

Father Frank, bo tak jest nazywany przez parafian ks. Franciszek Kurzaj, od kilkunastu lat odwiedza Polskę przywożąc ze sobą grupy Śląskich Teksańczyków.

- Tym razem jest 47 osób. Jeździliśmy od Krakowa przez Oświęcim, Wadowice tu na Śląsk. Byliśmy w Piekarach, Częstochowie i Trzebnicy, Płużnicy, Strzelcach, Kotulinie, Oleśnie, Zębowicach. Wszędzie tam, gdzie trzeba się zatrzymać, tam byliśmy, bo oni tu przyjeżdżają głównie po to, żeby być na tej wiosce – mówi ks. Kurzaj.

W czasie pobytu na Opolszczyźnie grupa odwiedziła m.in. Jemielnicę i Strzelce Opolskie. Tam państwo Jendrzejek i Pawellek z Teksasu poznali swoich być może dalekich krewnych. Amerykanie zapowiadają, że po powrocie do siebie spróbują ustalić dokładne genealogie swoich rodzin, żeby wiedzieć, czy ich przodkowie na pewno wyjechali z tych właśnie miejscowości.

Goście wzięli też udział w Dniach Ziemi Strzeleckiej, dlatego że część z nich to mieszkańcy miejscowości Bandera, która jest miastem partnerskim Strzelec Opolskich.
Ernest Rakowicz
Ks. Franciszek Kurzaj

Zobacz także

2020-01-15, godz. 19:00, Gospodarka Olesno: gmina podpisała umowę z Remondisem na wywóz odpadów komunalnych. Mieszkańców czekają spore podwyżki Samorząd Olesna podpisał z firmą Remondis Opole dwuletnią umowę na wywóz śmieci. W ubiegłym roku mieszkańcy płacili za odpady segregowane 17 złotych od osoby, w lutym stawki wzrosną do poziomu między 25 a 30 złotych. » więcej 2020-01-08, godz. 17:30, Gospodarka Samorządowcy z Olesna nie mają wpływu na stawki za wywóz śmieci? Firma podbiła własną ofertę przetargową Gmina Olesno ma duży problem z podpisaniem umowy na wywóz śmieci. Na konferencji prasowej burmistrz Sylwester Lewicki poinformował, że firma Remondis odmówiła podpisania umowy na ofertę, którą sama zaproponowała. » więcej 2020-01-03, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Kilka pokoleń znów spotka się na kolędowaniu w oleskim domu kultury Zbliża się kolejna edycja Wielopokoleniowego Kolędowania w Oleśnie. » więcej 2019-12-31, godz. 09:00, Gospodarka Wywóz śmieci w Oleśnie droższy o 70 procent. "Gmina nie ma wpływu na ceny" Około 70 procent więcej zapłacą mieszkańcy gminy Olesno za wywóz odpadów komunalnych. » więcej 2019-12-30, godz. 16:30, Gospodarka Rada Miejska w Oleśnie przyjęła budżet na 2020 rok. Duża pula inwestycyjna i duże wydatki na oświatę 89 milionów złotych dochodów i 2 miliony nadwyżki przeznaczone na spłatę zobowiązań. Tak wygląda budżet gminy Olesno na 2020 rok, który jednogłośnie radni poparli na dzisiejszej (30.12) sesji. » więcej
93949596979899
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »