Radio Opole » Radio Opole w powiecie oleskim (DAB+) » Informacje z powiatu oleskiego

Informacje z powiatu oleskiego

2017-05-14, 20:15 Autor: Witold Wośtak

Częstochowskie kosztem Opolszczyzny? Politycy rozmawiali o tym w Niedzielnej Loży Radiowej

Powiat oleski [fot. Barbara Olińska / AFRO]
Powiat oleski [fot. Barbara Olińska / AFRO]
Od lewej: Robert Tistek, Piotr Piaseczny, Antoni Konopka, Leszek Korzeniowski i Sławomir Kłosowski. Niedzielna Loża Radiowa (14.05.2017) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Robert Tistek, Piotr Piaseczny, Antoni Konopka, Leszek Korzeniowski i Sławomir Kłosowski. Niedzielna Loża Radiowa (14.05.2017) [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pomysł ewentualnego włączenia powiatu oleskiego do planowanego województwa częstochowskiego był tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wraca do pomysłu utworzenia trzech nowych województw. Jednym z nich miałoby być właśnie województwo częstochowskie, które musiałoby przejąć kilka powiatów z ościennych województw. Opolscy politycy odnieśli się do sytuacji Olesna i okolic.
Sławomir Kłosowski, europoseł PiS, zapewnia, że nie ma powodów do obaw, bo rozmawiał z Szymonem Giżyńskim, przewodniczącym częstochowskich struktur PiS.

- Giżyński dziwił się, dlaczego ja pytam o to, skoro oni nawet nie przymierzali się do powiatu oleskiego. Jeżeli spojrzymy na mentalność i historię tego powiatu, on zupełnie nie pasuje do układanki częstochowskiej - ocenia.

Leszek Korzeniowski, poseł Platformy Obywatelskiej, mówi z kolei, jak bardzo złe byłoby takie posunięcie dla Opolszczyzny. - Zabranie dodatkowych 70 tysięcy mieszkańców mocno skurczyłoby nasze województwo, więc w perspektywie następnego rozdania być może nie bylibyśmy już regionem. Zapowiadano to już przecież, podając demografię jako argument.

Zdaniem Piotra Piasecznego z Nowoczesnej, podobne zmiany wymagają ogromnego wyczucia.

- Mamy już wystarczająco wiele podziałów społecznych. Kłopot z dużymi zmianami zawsze polega na sposobie ich wprowadzania. Konsultacje społeczne, które toczą się przy okazji różnych projektów, są, delikatnie mówiąc, niekompletne albo mało rzetelne – przekonuje.

Według Roberta Tistka z Ruchu Kukiz'15, receptą na niezagrożoną integralność województwa opolskiego mogłaby być siła regionu. - Wtedy nie rozmawialibyśmy o takim problemie. Nie byłoby tematu złej sytuacji demograficznej, bo ludzie zaczęliby przyjeżdżać i osiedlać się. Studenci też nie uciekaliby, a pracowaliby u nas. Wtedy mówilibyśmy o czymś zupełnie innym.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego nie kryje zadowolenia z deklaracji polityków PiS. Uważa, że mimo różnicy zdań w wielu tematach, opolscy politycy powinni być solidarni w sprawie Opolszczyzny.
Sławomir Kłosowski
Leszek Korzeniowski
Piotr Piaseczny
Robert Tistek

Zobacz także

113114115116117118119
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »