Radio Opole » Radio Opole w powiecie strzeleckim (DAB+) » Informacje z powiatu strzeleckiego

Informacje z powiatu strzeleckiego

2018-01-08, 17:11 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Za co ciągali się po sądach mieszkańcy powiatu strzeleckiego w XIX wieku?

Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Zapisy ponad 1500 spraw, którymi zajmowały się XIX-wieczne sądy rozjemcze w powiecie strzeleckim, zebrano w nowej książce "Przeczytano, przyjęto, podpisano" wydanej przez Archiwum Państwowe w Opolu. Gruba na ponad 600 stron pozycja zawiera spisane po polsku protokoły sądowe.
- Opracowanie tego materiału trwało dwa lata, ale z książki wyłania się nie tylko obraz tego, o co sądzili się nasi przodkowie, ale również jak wyglądało wtedy życie na wsiach - mówią autorki, Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar. - Sędzia to był najczęściej nauczyciel, więc on po prostu potrafił pisać i był znany mieszkańcom wsi. Sędzia był takim protokolantem. On zapisywał przebieg sprawy, zbierał podpisy obu stron postępowania, które podpisywały się nazwiskami, jeżeli potrafiły pisać, albo krzyżykami przy swoich nazwiskach. Trafiłyśmy też na ciekawostkę. Osoby niepiśmienne, które były Żydami, podpisywały protokół trzema kółeczkami.

Gros spraw, którymi zajmowały się sądy rozjemcze, dotyczy pomówień, bójek, do których dochodziło zarówno w gospodzie jak i na gościńcu, oraz strat, które spowodowały zwierzęta gospodarskie.

Poza aktami sądowymi do książki dołączony jest swoisty słownik tłumaczący język, którym posługiwano się w XIX wieku. Stąd też wiadomo, że wówczas gbur to był bogaty rolnik. Jest też zbiór map na płycie CD, na których można sprawdzić nie tylko stare nazwy, ale również położenie miejscowości, z których część dzisiaj już nie istnieje.
Małgorzata Iżykowska i Aleksandra Starczewska-Wojnar

Zobacz także

2020-11-10, godz. 17:22, Wiadomości z regionu Usunięto nazistowskie symbole na Pomniku Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny Udało się usunąć nazistowskie symbole, które w nocy z piątku na sobotę (z 6 na 7 listopada) ktoś namalował na Pomniku Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich, które w imieniu Skarbu… » więcej 2020-11-09, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Strzelecka policja szuka świadków potrącenia w miejscowości Zawadzkie Policjanci z Komendy Powiatowej w Strzelcach Opolskich wyjaśniają okoliczności, w jakich doszło do potrącenia pieszego w miejscowości Zawadzkie w nocy z soboty na niedzielę (z 6 na 7 listopada). Funkcjonariusze proszą o kontakt osoby… » więcej 2020-11-08, godz. 18:00, Gospodarka Nowy inwestor w strefie ekonomicznej w Ujeździe Rozrośnie się Strefa Aktywności Gospodarczej w Ujeździe w powiecie strzeleckim. W gminie pojawił się kolejny inwestor, który kupił działkę położoną w strefie na przeciwko firmy IFA z branży automotive. » więcej 2020-11-08, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Terapia tlenem pomogła w leczeniu COVID-19 strzeleckich DPS-ach. Powiat kupił pięć zestawów tlenowych dla placówek Ustabilizowała się sytuacja w Domach Pomocy Społecznej w gminie Strzelce Opolskie, w których zakażenie koronawirusem wykryto wśród pracowników i pensjonariuszy. Jak informuje wicestarosta strzelecki ponowne przyjęcia uruchomiono m.in… » więcej 2020-11-06, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Rośnie liczba potwierdzonych zakażeń w powiecie strzeleckim. To efekt kierowania na testy przez lekarzy POZ Duża liczba potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem w powiecie strzeleckim nie wynika z nowych ognisk. - Na pewno wzrostu zachorowań nie ma w strukturach szkolnych i w Domach Pomocy Społecznej - mówi Waldemar Gaida, wicestarosta… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »