Radio Opole » Godzina W » Felietony » Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zynd…
2017-07-28, 07:30 Autor: Bolesław Bezeg [oprac. Paula Hołubowicz]

Godzina W: Zygmunt Dobrowolski pseudonim „Zyndram”

Zygmunt Dobrowolski (od lewej) [Źródło: http://www.info-pc.home.pl/whatfor/baza/iranek_powstania_akt_ostatni.htm]
Zygmunt Dobrowolski (od lewej) [Źródło: http://www.info-pc.home.pl/whatfor/baza/iranek_powstania_akt_ostatni.htm]
Podpułkownik Zygmunt Dobrowolski, pseudonim „Zyndram” do historii polskiej wojskowości przeszedł wielokrotnie, ale to jemu właśnie obok pułkownika Iranka-Osmeckiego powstańcy warszawscy zawdzięczają sukces w negocjacjach z Niemcami, dzięki któremu zostali potraktowani nie jak bandyci, ale jak jeńcy.

Zygmunt Dobrowolski urodził się 8 czerwca 1897 roku w Czeczelnikach na Podolu. Jego ojciec był inżynierem i właścicielem majątku koło Żytomierza. W roku 1915 po ukończeniu gimnazjum został powołany do armii carskiej, w której szeregach walczył jako zastępca dowódcy plutonu. Ranny wiosną 1918 roku nie wrócił już na front. W październiku 1918 roku rozpoczął studia Wydziale Rolnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ale już miesiąc później brał udział w rozbrajaniu Niemców na warszawskich ulicach.
Nazajutrz po tym został mianowany dowódcą plutonu w 1 pułku ułanów Krechowieckich. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych walczył z bolszewikami. Po wojnie został skierowany na stanowisko wykładowcy w Centralnej Szkole Wojskowej Gimnastyki i Sportów w Poznaniu, równocześnie pozostając oficerem 1 pułku ułanów Krechowieckich, a w międzyczasie ukończył kurs doszkolenia w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. W roku 1933 ukończył dwuletnie studia w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie otrzymując tytuł oficera dyplomowanego. Tuż przed kampanią wrześniową został skierowany do Sztabu Armii „Kraków” na stanowisko zastępcy szefa Oddziału III, podpułkownika dyplomowanego Jana Rzepeckiego.

Po zakończeniu działań wojennych wrócił do Warszawy by wstąpić do Służby Zwycięstwu Polski, w ramach której pełnił funkcję szefa sztabu okręgu warszawskiego. Od listopada 1941 roku pełnił funkcję członka Oddziału III KG AK. Był jednym z dowódców powstania warszawskiego, od 28 września 1944 roku wraz z płk. Kazimierzem Irankiem-Osmeckim negocjował z Niemcami układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Po kapitulacji był jeńcem stalagu Lamsdorf w Łambinowicach. PO wyzwoleniu powrócił do Warszawy.

Zygmunt Dobrowolski zmarł 11 września 1972 roku.

Zobacz także

2017-08-04, godz. 07:30 Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym –… » więcej 2017-08-03, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Płoski, profesor historii, podporucznik rezerwy, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej Wśród Powstańców Warszawskich, którzy trafili po kapitulacji powstania do łambinowickiego Stalagu znalazła się spora grupa wybitnych historyków. Byli… » więcej 2017-08-02, godz. 07:30 Godzina W: Stanisław Ryszard Dobrowolski, poeta, prozaik i tłumacz Tysiące byłych żołnierzy AK po nadejściu wojsk sowieckich wstąpiło do Ludowego Wojska Polskiego. Wielu z nich prędzej czy później za swoją przynależność… » więcej 2017-08-01, godz. 07:30 Godzina W: Pułkownik Jan Rzepecki, dowódca Powstania Warszawskiego, Delegat Sił Zbrojnych na Kraj Jan Rzepecki urodził się 29 września 1899 w Warszawie. Już jako 13-latek działał czynnie w nielegalnym w zaborze rosyjskim skautingu. W sierpniu 1914 roku… » więcej 2017-07-31, godz. 07:30 Godzina W: Józefa Radzymińska pseudonim „Mieczysława” Wśród Powstańców Warszawskich było także kilka tysięcy kobiet-żołnierzy. Ponad 3000 z nich po zakończeniu powstania trafiło do niewoli. Jedna trzecia… » więcej 2017-07-27, godz. 07:30 Godzina W: Jerzy Stefan Stawiński, współtwórca i autor licznych sukcesów tzw. polskiej szkoły filmowej Gdy powstanie warszawskie dogorywało i upadały poszczególne dzielnice, powstańcy i cywile próbowali się ratować przechodząc do innych dzielnic kanałami… » więcej 2017-07-26, godz. 07:30 Godzina W: Miron Białoszewski - w służbie literatury Nie wszyscy warszawiacy wyczekiwali niecierpliwie wybuchu powstania, wielu rozpoczęcie walk w mieście uważało za dopust boży. Wśród cywilów zmuszonych… » więcej 2017-07-25, godz. 07:30 Godzina W: Rotmistrz Witold Pilecki, słynny ochotnik z Auschwitz Już przed wybuchem Powstania Warszawskiego miało ono wielu przeciwników nawet w łonie ścisłego dowództwa Armii Krajowej. Byli w Komendzie Głównej AK oficerowie… » więcej 2017-07-24, godz. 07:30 Godzina W: Poznaj powstańców warszawskich związanych z Opolszczyzną W przyszłym tygodniu przypada 73 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tego powodu postanowiliśmy przypomnieć sylwetki powstańców związanych z Opolszczyzną. Spośród… » więcej
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »