Radio Opole » Z pokładu Daru Opola » Odcinki » Będzie cud - historia jachtu, który miał być…
2017-09-16, 14:15 Autor: Ryszard Sobieszczański

Będzie cud - historia jachtu, który miał być pocięty na żyletki.

s/y Miracle [fot. arch. B. Lubonia]
s/y Miracle [fot. arch. B. Lubonia]
Wszystko zaczęło się w Chorągwianym Ośrodku Wodnym ZHP Turawa. Od połowy lat siedemdziesiątych harcerze starali się o swój jacht pełnomorski. Niestety ciągle czegoś brakowało by sfinalizować sprawę zakupu lub budowy jachtu.
Temat stał się realny dopiero w 1984 roku, kiedy ChOW kupił niedokończony kadłub jachtu typu J-80, który stał na warsztatach szkolnych w Technikum Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie Koźlu.
Harcerze wspólnie z uczniami dokończyli budowę kadłuba, który jesienią 1985 roku został przetransportowany do harcerskiego ośrodka w Turawie.
Jacht miał się nazywać s/y Turawa
Bogusław Luboń cz 1
Bogusław Luboń cz 2
Harcerze budowali jacht do 1989 roku. Brakowało funduszy, mimo tego prace posuwały się do przodu, choć wolno. Z końcem roku 1989 odszedł komendant ChOW, Bogusław Zieliński i sprawa się skomplikowała. Mimo tego, wszyscy zainteresowani mieli nadzieję że wymarzony projekt uda się sfinalizować. Niestety, mimo prób harcerzom nie dane było zwodować jacht.

s/y Turawa stał i niszczał do 2000 roku. Wtedy kadłub kupił były instruktor ChOW Bogusław Luboń. Podjął się wyzwania bo nie mógł patrzeć jak jacht niszczeje. Nie wiele osób wierzyło, że to się uda. Uważano, że stanie się cud jak jacht spłynie na wodę.

Bogusław Luboń zawziął się i w 2005 roku jacht został zwodowany w Szczecinie. Nadano mu nazwę s/y Miracle czyli cud.

Przez pierwsze dwa lata jacht pływał po Bałtyku. Potem Luboń wypuszczał się coraz dalej. „Miracle” odwiedził szkiery szwedzkie, Alandy, Finlandię. Pływał do fiordów norweskich, odwiedził Islandię, pływał dookoła Anglii, a nawet zawitał na Azory.

W pierwszych latach załogę tworzyli opolscy harcerze i żeglarze, potem nie bardzo było komu pływać i Luboń zbierał załogi poprzez internet. Z każdym rokiem było gorzej.
Po dziesięciu latach z bólem serca jacht sprzedał.

1 czerwca 2016 roku, 50 mil na południowy zachód od brzegów Szetlandów, na pokładzie Miracle wybuchł pożar. Załoga nowego właściciela wezwała Coast Guard, a potem zeszła do tratwy. Jacht został opuszczony, a pożar był tak silny że stopił aluminiowy grotmaszt. Najprawdopodobniej, służby morskie zatopiły jacht, który stał się zagrożeniem dla żeglugi morskiej.

Tak zakończyła się historia jachtu -marzenia opolskich harcerzy żeglarzy.

Zobacz także

2017-09-30, godz. 14:15 O "Astronawigacji żeglarskiej" opowiada kpt. Wojciech Siłka Jeszcze nie tak dawno, trzydzieści lat temu, by wypłynąć dalej w morze trzeba było troszkę się znać na astronawigacji. Po morzu bałtyckim można było… » więcej 2017-09-23, godz. 14:20 O Huraganach, sztormach i cieśninie Drake'a opowiada kpt Tomasz Łopata W tym roku przez akweny morza Karaibskiego przechodzą wyjątkowo silne huragany, które pustoszą malownicze wyspy. Dopiero co przeszła Irma - huragan piątej… » więcej 2017-09-16, godz. 14:15 Będzie cud - historia jachtu, który miał być pocięty na żyletki. Wszystko zaczęło się w Chorągwianym Ośrodku Wodnym ZHP Turawa. Od połowy lat siedemdziesiątych harcerze starali się o swój jacht pełnomorski. Niestety… » więcej 2017-09-09, godz. 14:20 Atlantycka pętla, śladami Krzysztofa Kolumba Ile trzeba energii, zapału i uporu, by zrealizować marzenie życia? Tylko Krzysztof Matuszewski oraz jego najbliżsi wiedzą, ile czasu pieniędzy i nerwów… » więcej 2017-09-02, godz. 14:15 Wyjątkowe spotkanie w Kanale Kilońskim -wspomina Zbyszek Dominiak Za czasów Polski Ludowej, by móc wypłynąć w rejs zagraniczny należało mieć tzw. kontakt, czyli zgodę Polskiego Związku Żeglarskiego na rejs po za terytorium… » więcej 2017-08-26, godz. 14:15 Posłuchaj o historycznym spotkaniu na dawnym "Darze Opola", dziś - s/y "Tara" [ZDJĘCIA] Geneza powstania naszej audycji "Z pokładu Daru Opola" wywodzi się od tego, by przypomnieć dzieje żeglarstwa opolskiego. Drugim powodem było odtworzenie historii… » więcej 2017-08-19, godz. 14:20 Urodziny s/y Bies na The Tall Ships Races [ZDJĘCIA] Wspólnie z Tadeuszem Gromadą, wieloletnim bosmanem Biesa, ostatnio wspominaliśmy naszą legendarną jednostkę, która w 2013 roku została sprzedana przez… » więcej 2017-08-12, godz. 14:20 O regatach The Tall Ships Races 2017 opowiada Kpt. Wojciech Zientara. [ZDJĘCIA] Regaty The Tall Ships Races uznawane są za największą imprezę żeglarską na świecie, pod względem ilości żaglowców i jachtów zebranych podczas jednego… » więcej 2017-08-05, godz. 14:20 O historycznych już, regatach "BIAŁE ŻAGLE", opowiada czterokrotny ich laureat, Opolanin Artur Nowara. Na początku lat 60, na opolskich jeziorach można było spotkać dziesiątki, a nawet setki żagli. Co tydzień odbywały się jakieś regaty: o puchar prezesa… » więcej 2017-07-29, godz. 14:15 Warto marzyć - rejs przez Ocean Andrzeja Skibniewskiego. [ZDJĘCIA] Każdy żeglarz zaczyna swoje rejsy od marzenia o jakimś miejscu, do którego chciałby dopłynąć. Najpierw marzeniem staje się przepłynięcie na drugi brzeg… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »