Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » 'Samorządowa Loża Radiowa' w Brzegu [FILM, ZDJ…
2019-09-01, 13:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA]

"Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu
Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej wakacyjnej akcji zawitaliśmy do kolebki historii Śląska - Brzegu. Plenerowe studio Radia Opole stanęło na tamtejszym placu Polonii Amerykańskiej, gdzie jak na dłoni widać problemy miasta, ale i powiatu.

Pytani o walory turystyczne Brzegu i okolic goście Samorządowej Loży Radiowej podkreślali szczególny charakter miasta. Tu oczywiście na pierwszym planie stawiając Śląski Wawel, czyli Muzeum Piastów Śląskich. Gospodarz gminy podkreślał wkład w remonty zabytkowych obiektów w mieście, jak choćby trwające prace w brzeskim ratuszu. Brzeg może pochwalić się dużymi zasobami terenów zielonych, wiele miejsc odwiedzanych obecnie przez turystów jest już wyposażona w nowoczesne rozwiązania, m.in. kody qr.
Goście audycji wyrazili zadowolenie, że w mieście powstał 4-gwiazdkowy hotel, co na pewno znajduje uznanie wśród gości z zewnątrz, odwiedzających te okolice. Choć wskazywali jednocześnie na możliwy brak bazy noclegowej dla osób o mniej zasobnych portfelach.

Brzeg i Lewin Brzeski - dają możliwość również spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny, czy to korzystając z kajaków, czy realizując swoje pasje rowerowe. Choć wycieczka rowerowa z Brzegu do Lewina raczej odpada, chyba, że poboczem drogi krajowej.

Gminy powiatu sukcesywnie walczą o poprawę wizerunku okolic, jak choćby Brzeg, który dopłaca wspólnotom mieszkaniowym, zajmującym zabytkowe kamienice w remoncie ich elewacji. Ten program zresztą, na co wskazywali goście loży, cieszy się dużym zainteresowaniem.

Przed gminami jednak kolejne ważne zadanie - walka ze smogiem. Prowadzona już od kilku lat, ale dziś z konkretnymi rozwiązaniami finansowymi. Samorządy chętnie sięgają po pieniądze i unijne, i rządowe na ten cel. Goście programu wskazywali na prawidłowe działanie strumienia wsparcia. Wspominając jednak, że najtrudniej jest dotrzeć do najstarszych mieszkańców, których często nie stać nawet na wydatek częściowy na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne. Ale to proces, który musi potrwać - przekonywali goście Samorządowej Loży Radiowej.

Samorządową Lożę Radiową prowadziła Agnieszka Stefaniak. Zaproszenie do udziału w programu przyjęli:
  • Jerzy Wrębiak, Prawo i Sprawiedliwość, burmistrz Brzegu,
  • Krzysztof Grabowiecki, Prawo i Sprawiedliwość,
  • Wojciech Komarzyński, Prawo i Sprawiedliwość,
  • Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego, Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Jacek Monkiewicz, starosta brzeski, Platforma Obywatelska,
  • Janusz Wójcik, Koalicja Obywatelska
  • Monika Jurek, Platforma Obywatelska.

Zobacz także

2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten… » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu… » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz… » więcej 2019-08-17, godz. 12:54 Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno-rekreacyjnej… » więcej 2019-08-10, godz. 12:13 Samorządowa Loża Radiowa z kąpieliska "Wodne OKKO" w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Tym razem z naszą radiową akcją letnią zawitaliśmy w sobotę do Kędzierzyna –Koźla skąd prowadziliśmy Samorządową Lożę Radiową. Jest to drugie… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***