Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach…
2019-08-17, 12:54 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich

Samorządowa Loża Radiowa spod Ratusza w Strzelcach Opolskich
Przez powiat strzelecki przebiega Szlak Powstańców Śląskich, który prowadzi m.in. przez Górę św. Anny i Leśnicę. W ramach tworzenia spójnej oferty turystyczno-rekreacyjnej powiat ten podjął się realizacji projektu pt. „Ochrona dziedzictwa kulturowego Pomnika Historii Góra Św. Anny”. Tamtejszy amfiteatr jest nieruchomością Skarbu Państwa. Administratorem tego obiektu jest starosta strzelecki. Amfiteatr i pomnik mają być wyremontowane na setną rocznicę III powstania śląskiego w 2021 roku. Powiat strzelecki oraz gmina Leśnica przeznaczyły na ten cel w sumie ponad 4,2 mln zł. Ze środków Unii Europejskiej pochodzić miało 8,5 mln zł. Nie powiodły się cztery przetargi, które miały wyłonić wykonawcę tego zadania. Okazało się, że pieniądze przeznaczone na ten cel są niewystarczające.
- Amfiteatr ten jest jednym z piękniejszych obiektów w Europie – powiedział Józef Swaczyna, starosta strzelecki. - Ten obiekt wraz z pomnikiem nie mają szczęścia do remontu, bo musieliśmy z niego zrezygnować z przyczyn finansowych. Zrobiłem jeszcze jeden rozpaczliwy gest pisząc do premiera Morawieckiego o dofinansowanie tego zadania, którego kosztorys się zwiększył. Nasze samorządy nie mogą więcej do tego dołożyć. Dostałem wiadomość od ministra Dworczyka, że muszę złożyć odpowiedni wniosek, który został już wysłany jakieś dwa tygodnie temu. Czekamy na odpowiedź. Chodzi o dofinansowanie rzędu 14 mln złotych. Myślę, że rządzący zreflektują się, co to jest za obiekt, jaka jest to rocznica i jakie jest jej znaczenie dla Śląska. Jestem optymistą, ale jak będzie dalej, to czas pokaże.

- Jeśli ten wniosek wspomniany przez starostę zostanie rozpatrzony pozytywnie, to wówczas wszyscy, którzy mogą pomóc, powinni się sprężyć – łącznie z władzami wojewódzkimi. 24 miesiące na realizację tego projektu to niedużo, zwłaszcza że tamtejsza skarpa jest w nieciekawym stanie. To przedsięwzięcie powinni wspomóc politycy nowej kadencji parlamentarnej. Wiem to z własnego doświadczenia, że za każdym projektem trzeba chodzić i to nie w pojedynkę, ale z zespołem – uważa Bogdan Tomaszek, radny sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości.

- Na ostatnich uroczystościach z okazji Dnia Wojska Polskiego prezydent mówił o wsparciu ponadpartyjnym – komentował Stanisław Krawiec, wiceprzewodniczący rady powiatu strzeleckiego z Platformy Obywatelskiej. - W Katowicach politycy tyle powiedzieli o powstaniach śląskich, o kulturze. Czas na realizację tego ponadpolitycznego przedsięwzięcia, jakim jest Góra św. Anny. W III powstaniu śląskim ziściła się ta idea polskości. Nie wyobrażam sobie, aby w 2021 roku na Górze św. Anny nie było centralnych uroczystości. Apeluję do wojewody, do marszałka województwa. Jest to nie tylko święto powiatu strzeleckiego, ale i całego województwa.- Jako gmina kibicujemy temu przedsięwzięciu – powiedział Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. - Ten wspaniały obiekt znajduje się w sąsiedniej gminie. Wspieramy naszych kolegów samorządowców. W związku z rocznicą trzeciego, zwycięskiego powstania, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby ten amfiteatr i pomnik błyszczały swoim blaskiem.

Zobacz także

2019-10-31, godz. 16:14 Samorządowa Loża Radiowa (02.11.19) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Skontrolowane gminy często lekceważyły kwestie zarządzania cmentarzami komunalnymi. Większość ograniczała się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc… » więcej 2019-10-26, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa w Branicach (26.10.2019) Coraz więcej Polaków cierpi na choroby psychiczne. Liczba lekarzy psychiatrów lokuje nasz kraj na ostatnim miejscach w Europie. Zapewnienie opieki dla pacjentów… » więcej 2019-10-19, godz. 16:54 Samorządowa Loża Radiowa w Nysie (19.10.19) Spada liczba placówek bibliotecznych, ubywa ich czytelników - takie informacje podaje Główny Urząd Statystyczny. Według raportu Biblioteki Narodowej tylko… » więcej 2019-10-05, godz. 14:53 Samorządowa Loża Radiowa z Praszki Czy gminy czeka znaczący spadek dochodów? Jak przyciągać inwestorów tworzących miejsca pracy? Czy więcej zapłacimy za odbiór śmieci? Głównie o tych… » więcej 2019-09-28, godz. 15:11 Samorządowa Loża Radiowa z Grodkowa - Gdy zaczynałem urzędowanie w 2002 roku, nasza gmina miała 20200 mieszkańców – mówi Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa. - Obecnie jest ich 19500. Ten… » więcej 2019-09-21, godz. 11:24 Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka W tym tygodniu Samorządowa Loża Radiowa z Głogówka. Z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się w tamtejszym ratuszu, by rozmawiać o problemach na styku parlamentu… » więcej 2019-09-14, godz. 14:40 Samorządowa Loża Radiowa z Rogowa Opolskiego Czy w kolejnej kadencji parlamentu da się zbudować samorządowe porozumienie ponad podziałami politycznymi? Zastanawiali się nad tym uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-07, godz. 11:59 Samorządowa Loża Radiowa z Otmuchowa [FILM, ZDJĘCIA] O korzyściach dla sprawowania mandatu posła czy senatora, płynących z wcześniejszych doświadczeń samorządowych, mówili uczestnicy Loży Samorządowej… » więcej 2019-09-01, godz. 13:00 "Samorządowa Loża Radiowa" w Brzegu [FILM, ZDJĘCIA] Samorządową Lożę Radiową z Brzegu zdominowały tematy związane z turystyką, walką ze smogiem oraz pracą na rzecz odnawiania tamtejszych zabytków. W naszej… » więcej 2019-08-24, godz. 00:00 "Samorządowa Loża Radiowa" z rynku w Oleśnie Samorządową Lożę Radiową z Olesna zdominowały tematy związane z turystyką, transportem publicznym, gospodarką, funkcjonowaniem szpitala powiatowego oraz… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***