Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » W AUDYCJI OPOLSKIE KLASYCZNIE... » Audycja op. 14: Muzyka współczesna - 'trudna' czy…
2017-05-17, 23:01 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Audycja op. 14: Muzyka współczesna - "trudna" czy "nieoswojona"? Premiera "Passio for 12 voices" D. Przybylskiego w Radiu Opole!

"Pasja" Dariusza Przybylskiego [fot. www.phoenix16.de]
"Pasja" Dariusza Przybylskiego [fot. www.phoenix16.de]
Audycja op. 14 (02/04/2017)
Ludziom z Phønix 16 muzyka współczesna nie jest straszna - to ich żywioł! A co się dzieje, kiedy taki żywioł wchodzi w muzyczną reakcję z młodym, utalentowanym kompozytorem? Może powstać krążek mieszczący dwa oblicza pasji - jako miłości do muzyki i muzyczno-słownej (a może słowno-muzycznej?) opowieści o wydarzeniach koncentrujących się wokół ukrzyżowana Jezusa Chrystusa. I to w dodatku krążek nominowany do nagrody Fryderyki 2015 z obszaru "Muzyka poważna" w kategorii "Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa"! Oto główny temat dla czternastej odsłony audycji. A źródło inspiracji? Pochodzi z Opolszczyzny. Wśród wykonawców znajduje się bowiem "nasz człowiek"! ;-)
Oskar Koziołek-Goetz [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Oskar Koziołek-Goetz [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
"Passio For 12 Voices" - okładka płyty
"Passio For 12 Voices" - okładka płyty
Oskar Koziołek-Goetz w rozmowie o "Pasji" D. Przybylskiego i wykonawstwie muzyki współczesnej (cz. 1)
Oskar Koziołek-Goetz w rozmowie o "Pasji" D. Przybylskiego i wykonawstwie muzyki współczesnej (cz. 2)
Oskar Koziołek-Goetz w rozmowie o "Pasji" D. Przybylskiego i wykonawstwie muzyki współczesnej (cz. 3)
Oskar Koziołek-Goetz w rozmowie o "Pasji" D. Przybylskiego i wykonawstwie muzyki współczesnej (cz. 4)
Oskar Koziołek-Goetz w rozmowie o "Pasji" D. Przybylskiego i wykonawstwie muzyki współczesnej (cz. 5)
Oskar Koziołek-Goetz w rozmowie o "Pasji" D. Przybylskiego i wykonawstwie muzyki współczesnej (cz. 6)
Oskar Koziołek-Goetz w rozmowie o "Pasji" D. Przybylskiego i wykonawstwie muzyki współczesnej (cz. 7)
Nie mogliście słuchać audycji? Cóż... Aby zapoznać się z muzyką Dariusza Przybylskiego, będziecie musieli nabyć płytę lub pożyczyć od kogoś, kto posiada ją we własnych zbiorach. Możecie jednak przekonać się jak to z tą Pasją było... i ile pasji może tkwić w "niepojętej" muzyce współczesnej!

Passio et Mors Domini Nostri Iesu Christi Secundum Ioannem op. 76 czyli historia Męki Pańskiej oparta na Ewangelii według św. Jana to dzieło przeznaczone na 12 głosów a cappella. A ściślej.... napisany dla 12 śpiewaków wchodzących w skład berlińskiego zespołu Phønix 16. Zarówno muzyka, jak i wybór materiału tekstowego leżał po stronie młodego, polskiego twórcy - Dariusza Przybylskiego. Niech Was jednak nie zmyli młody wiek i niepozorny wygląd tego człowieka. To nie tylko kompozytor, ale także organista i pedagog związany z Uniwersytetem Muzycznym w Warszawie, a w dodatku podwójny "Primus Inter Pares" bo utytułowany zarówno w 2007, jaki i 2008 roku. Gdzie był, czego i u kogo się nie uczył i jakie nagrody dotychczas zgarnął? Długo by wypisywać, ale nie w tym rzecz. W 2013 roku popełnił dzieło o ogromnym ciężarze gatunkowym - pasję. Z takim ciężarem owocnie zmierzyli się współcześnie na polskim gruncie zmierzyli się jedynie Krzysztof Penderecki (1963-66) i Paweł Mykietyn (2008).

2 kwietnia 2017 roku, w II programie Radia Opole, dzieło Przybylskiego miało swoją premierę. Wraz z dźwiękami kolejnych fragmentów Passio et Mors Domini Nostri Iesu Christi Secundum Ioannem, słuchacze meli okazję posłuchać jakie emocje towarzyszyły powstawaniu dzieła i pierwszym, koncertowym prezentacjom. A to wszystko za sprawą gościa specjalnego, pochodzącego spod Głogówka śpiewaka, absolwenta opolskiej szkoły muzycznej, Uniwersytetu Opolskiego i Akademii Muzycznej w Warszawie. Oskar Koziołek-Goetz przybył do radiowego studia, by podzielić się wrażeniami i informacjami "z pierwszej ręki" - bo to właśnie ON, jako jeden z 12, współtworzy Passio for 12 voices Dariusza Przybylskiego. Tak się bowiem składa, że obok działalności pedagogicznej, chórmistrzowskiej, Oskar Koziołek-Goetz to przede wszystkim śpiewak (bas-baryton), występujący zarówno solo, jak i w towarzystwie różnorodnych artystów. Jest także związany z takimi zespołami, jak Rundfunkchor Berlin i wspomnianym Solistenensemble PHØNIX16. A że Oskar, to artysta, który nie boi się wyzwań i m.in. za sprawą współpracy z Phønix 16 ma do czynienia z tzw. muzyką współczesną, spróbowaliśmy się wspólnie zastanowić, jak to z tą "trudnym", a raczej.... nieoswojonym obszarem muzyki jest. Co z tego wyszło? Sprawdźcie sami! ;-)

Dariusz Przybylski – Passio et Mors Domini Nostri Iesu Christi Secundum Ioannem for 12 voices

wyk.: Solistenensemble PHØNIX16, Timo Kreuser (dyrygent)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »