Internowana nadzieja
Radio Opole » Internowana nadzieja » Internowana nadzieja - artykuły

Internowana nadzieja - artykuły

2016-12-20, 14:46 Autor: Wanda Kownacka

Finał projektu „Internowana nadzieja”

Jacek Łuczak [fot. Barbara Więcek]
Jacek Łuczak [fot. Barbara Więcek]
Zakończył się projekt edukacyjny Radia Opole pt. „Internowana nadzieja” przygotowany w 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Ostatnimi akcentami projektu była konferencja naukowa pt. „35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Nowe spojrzenie na rolę archiwistów w poznawaniu i nauczaniu historii” oraz wyjątkowy koncert Józefa Skrzeka w Studiu „M” Radia Opole, które miały miejsce 16 grudnia.
Wcześniej, od 5 grudnia, w ramach projektu mieszkańcy naszego regionu mogli wziąć udział w licznych, zróżnicowanych pod względem formy wydarzeniach. To koncert Jana Pietrzaka w legendarnej auli Uniwersytetu Opolskiego, wystawa prezentująca pocztę poziemną tworzoną przez osoby internowane, gra miejska przybliżająca atmosferę stanu wojennego i działalności podziemnej, projekcja filmu pt. „80 milionów” oraz spotkanie z piosenką i poezją stanu wojennego i okresu internowania.

Zauważyć należy liczny udział młodzieży w wydarzeniach zaplanowanych w ramach cyklu, zwłaszcza w grze miejskiej, w której wzięły udział m.in. reprezentacje opolskich gimnazjów i szkół średnich: Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu, Publicznego Gimnazjum nr 10 w Opolu, Publicznego Gimnazjum nr 8 w Opolu, Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 6 w Opolu oraz Publicznego Katolickiego Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu (zwycięzcami została młodzież opolskiego „katolika”). Grę miejską, a także spotkanie z poezją i piosenką stanu wojennego oraz okresu internowania przygotowała młodzież harcerska opolskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Wspomnianym wydarzeniom towarzyszył cykl audycji edukacyjnych emitowanych na antenie Radia Opole i publikowanych na radiowej stronie internetowej. Audycje ukazywały kulisy działalności opozycji w okresie poprzedzającym wprowadzenie stanu wojennego oraz w czasie jego trwania. Zaprezentowano także sylwetki osób bezpośrednio związanych z działalnością opozycyjną w tym okresie. Audycje uzupełniał konkurs dla słuchaczy, w którym udzielono 200 odpowiedzi.

Celem projektu „Internowana nadzieja” było włączenie się Radia Opole jako nadawcy publicznego w proces edukacji oraz budowania świadomych postaw patriotycznych wśród społeczeństwa naszego regionu.
Projekt "Internowana nadzieja" podsumowaliśmy w programie "Ona i on". Z Jackiem Łuczakiem Rozmawiali Agnieszka Wawer-Krajewska i Wiesław Kolbusz
Projekt "Internowana nadzieja" podsumowaliśmy w programie "Ona i on". Z Jackiem Łuczakiem Rozmawiali Agnieszka Wawer-Krajewska i Wiesław Kolbusz cz.2.

Zobacz także

2016-12-12, godz. 15:56, Publicystyka w Radiu Opole Janusz Sanocki o swoim internowaniu w czasie stanu wojennego i obecnej Solidarności [FILM] - Lepiej stracić głowę niż twarz - tak o powodach oporu wobec władzy w czasie stanu wojennego mówił w Loży Radiowej poseł niezrzeszony Janusz Sanocki. Opolski parlamentarzysta, który na rok trafił do ośrodków internowania tłumaczył… » więcej 2016-12-12, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Wydarzenia bydgoskie Po etapie organizacji NSZZ Solidarność nadszedł czas codziennej związkowej pracy. Najbardziej spektakularnymi wydarzeniami tego okresu były: odsłonięcie Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, wizyta delegacji „Solidarności”… » więcej 2016-12-10, godz. 17:46, Wiadomości z regionu Internowana nadzieja. Młodzi opolanie poznali realia czasów stanu wojennego Musieli zmierzyć się z 12 zadaniami. Między innymi z: obrzucaniem farbą obwieszczenia o ogłoszeniu stanu wojennego, zdobyciem pieniędzy na funkcjonowanie Solidarności, czy ułożenie patriotycznego wiersza. W Opolu z okazji zbliżającej… » więcej 2016-12-10, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczestnicy gry miejskiej "13 grudnia" wyruszyli sprzed Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Wszyscy zostali podzieleni na drużyny, które wraz z harcerzami udały się do specjalnie przygotowanych dla nich punktów na mapie Opola. Akcja cieszy się zainteresowaniem w szczególności młodzieży szkolnej, która poprzez udział w… » więcej 2016-12-09, godz. 11:20, Internowana nadzieja audycja Powstaje MKZ Opole 19 września 1980 r. w wojewódzkiej kolumnie sanitarnej w Opolu odbyło się spotkanie, podczas którego wybrano pierwszy zarząd Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Opole. » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »