Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » Poznaj ludzi z pasją (artykuły z 2017 r.)

Poznaj ludzi z pasją (artykuły z 2017 r.)

2017-10-13, 10:49

Miłość do małej ojczyzny – reportaż Jana Poniatyszyna

Ejszyszki, Wileńszczyzna (Wilno Region), Litwa [fot. Leszek Kozlowski / flickr.com]
Ejszyszki, Wileńszczyzna (Wilno Region), Litwa [fot. Leszek Kozlowski / flickr.com]
„Miłość do małej ojczyzny” Polaków żyjących na Litwie wspierają mieszkańcy gminy Głogówek. Mimo, że dzieli ich znaczny dystans geograficznych i trudno doszukać się jakichkolwiek powiązań historycznych, to coraz intensywniejsze są kontakty między tymi społecznościami.
2017-10-13, 10:34

Winobranie - reportaż Agnieszki Pospiszyl

Winogron [fot. Tara Schmidt / flickr.com]
Winogron [fot. Tara Schmidt / flickr.com]
Winnica Cwielong Olszewski w Balcarzowicach pod Ujazdem powstała zaledwie kilka lat temu, ale na swoim koncie ma już m.in. złoty medal i 6. miejsce w Europie za czerwone wino wytrawne. W prace przy tym rodzinnym przedsięwzięciu zaangażowani są bliscy i dalsi krewni oraz sąsiedzi. W winobraniu pomagała też nasza dziennikarka, Agnieszka Pospiszyl.
2017-09-15, 15:10

Kowale - reportaż Agnieszki Pospiszyl [ZDJĘCIA]

Kowale - zdjęcie do reportaż Agnieszki Pospiszyl [fot. Błażej Duk]
Kowale - zdjęcie do reportaż Agnieszki Pospiszyl [fot. Błażej Duk]
Bartek Romanowicz odziedziczył dom po ciotce a wraz z nim kuźnię, z której korzystał ostatnio jego pradziadek w latach 60. Jurek Królicki to archeolog, który w ramach rozwijania pasji ukończył kurs kowalstwa proponowany przez urząd pracy. Dzięki ich zapałowi i pasji, raz w roku kuźnia w Dolnej otwiera podwoje dla wszystkich chętnych. I kują żelazo, póki gorące…
2017-06-26, 12:14

„Tego nie przewidywał najczarniejszy scenariusz, ale... jeszcze tam wrócę” [FILM, ZDJĘCIA]

Posłuchaj o wyprawie kapitana Andrzej Kopytki w "Reporterskim tu i teraz"
Opolski żeglarz Andrzej Kopytko na jachcie „Opole” postanowił spełnić marzenie swojego życia – wziąć udział w transatlantyckich regatach Ostar.

To zmagania samotników na Atlantyku, a trasa prowadzi z angielskiego Plymouth do Newport w Stanach Zjednoczonych. Przygotowania kapitana Kopytki trwały prawie cztery lata. To było ogromne przedsięwzięcie, wymagające odpowiedniego przygotowania żeglarza, jachtu oraz... sporo pieniędzy.

Niestety, po pięciu dniach na oceanie, łódka w sztormowej pogodzie została uszkodzona.
2017-05-17, 13:31

"Wszystko zależy od kopyta" - posłuchaj reportażu Agnieszki Pospiszyl

Jacek Ferdynus, bohater reportażu "Wszystko zależy od kopyta" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jacek Ferdynus, bohater reportażu "Wszystko zależy od kopyta" [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Zadowolony człowiek to ten, który łączy pasję i pracę. Jacek Ferdynus jest zadowolonym człowiekiem. Szczęśliwy człowiek to ten, który pasją dzieli się z innymi. I tu do szczęścia nieco brakuje. Pan Jacek namawia - przyjdźcie do mnie się uczyć, a będziecie mistrzami świata.
2017-03-22, 15:00

O ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia - posłuchaj "Reporterskiego tu i teraz"

Ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
Prawie 85 razy interweniował w tym roku śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stacjonujący w Polskiej Nowej Wsi koło Opola. To dane z 20 marca. W bazie każdego dnia dyżuruje trzyosobowa załoga, a śmigłowiec w kwadrans może dotrzeć nawet w najdalszy zakątek Opolszczyzny. Pracy ratowników przyglądał się nasz reporter Tomasz Cichoń. Zapraszamy do wysłuchania jego relacji w audycji Reporterskie tu i teraz.
2016-12-19, 12:04

"Pod choinkę podaruje mu życie" - posłuchaj reportażu Jana Poniatyszyna

Młodzież z ZSM chętnie rejestrowała się w bazie dawców szpiku [fot. Jan Poniatyszyn]
Młodzież z ZSM chętnie rejestrowała się w bazie dawców szpiku [fot. Jan Poniatyszyn]
Posłuchaj reportażu Jana Poniatyszyna (19.12.2016)
- A może jednak nie? Może jest czas się wycofać? - waha się jedna z bohaterek reportażu Jana Poniatyszyna. Czego dotyczą te wahania i jak na nie odpowiedziała? - o tym dziś (19.12) w Reporterskim tu i teraz.

O czym jest materiał? To wezwanie do ratowania życia. Każdy z nas może je uratować osobie chorej na raka krwi. Prudnicka młodzież właśnie zorganizowała taką akcję, podczas której rejestrowano potencjalnych dawców szpiku.

Posłuchajmy dziś (19.12) ok. 14:40 w Loży Radiowej. Po emisji rzecz będzie do odsłuchania w zakładce reporterskiego cyklu.
2016-12-19, 14:25

Rodzinie z czwórką małych dzieci spłonęło mieszkanie - posłuchaj reportażu o tragedii pogorzelców z Kędzierzyna-Koźla

Pogorzelcy z 4 małych dzieci mieszkają w kawalerce [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Pogorzelcy z 4 małych dzieci mieszkają w kawalerce [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Posłuchaj reportażu Agnieszki Pospiszyl (16.12.2016)
Zniszczone przez ogień mieszkanie nie nadaje się do użytkowania. Żyła w nim rodzina z czwórką małych dzieci. Policja określa, że powodem pożaru na ul. Pionierów w Kędzierzynie-Koźlu było zwarcie instalacji elektrycznej. Pogorzelcy z Kędzierzyna-Koźla dziękują za ratunek i proszą o pomoc.

W chwili, gdy pojawił się ogień, w lokalu była matka z dwójką najmłodszych synów. Kobieta wybiegła na balkon i wzywała pomocy. Na jej apel odpowiedzieli młodzi mężczyźni, którzy wbiegli do mieszkania i wynieśli z niego jedno z dzieci. W tym samym czasie pod balkonem ustawiła się śmieciarka. Jeden z obsługujących ją mężczyzn wszedł na samochód i odebrał z rąk kobiety zawiniętego w koc synka.

Już pierwsze osoby poruszone tragedią rodziny z małymi dziećmi przekazały im materace, kołdry czy ubranka dla maluchów. Pogorzelcy nadal jednak nie mogą znaleźć mieszkania, do którego mogliby się wprowadzić...
2016-12-05, 11:55

"Nuuu, z tego komina to będzie dużo cegieł!" - posłuchaj "Reporterskiego tu i teraz"

Aby wejść na zabytkową wieżę ciśnień w Skorogoszczy, nie trzeba mieć biletu [fot. archiwum prywatne Dariusza Zięby]
Aby wejść na zabytkową wieżę ciśnień w Skorogoszczy, nie trzeba mieć biletu [fot. archiwum prywatne Dariusza Zięby]
Grażyna i Dariusz Ziębowie [fot. archiwum prywatne]
Grażyna i Dariusz Ziębowie [fot. archiwum prywatne]
Eksponaty zgromadzone w zabytkowej wieży ciśnień w Skorogoszczy [fot. archiwum prywatne]
Eksponaty zgromadzone w zabytkowej wieży ciśnień w Skorogoszczy [fot. archiwum prywatne]
Posłuchaj reportażu Katarzyny Zawadzkiej (05.12.2016)
Dariusz Zięba [fot. archiwum prywatne]Aby wejść na zabytkową wieżę ciśnień w Skorogoszczy, nie trzeba mieć biletu. Oprowadza po niej właściciel Dariusz Zięba, który mieszka tuż obok w budynku dawnej hydroforni zaadoptowanej na dom lub jak to się modnie określa - na loft. Mimo że jest pracownikiem ubogiej sfery budżetowej, obie budowle uratował od ruiny na własny koszt.

Kilkanaście dni temu na scenie Opery Wrocławskiej Dariusz Zięba odebrał za to nagrodę od Instytutu Dziedzictwa Narodowego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. A Katarzynie Zawadzkiej opowiedział swą fascynującą historię.

Opowieści będzie można posłuchać dziś (05.12) ok. 14:40 w Reporterskim tu i teraz, a po emisji także w zakładce naszego reporterskiego cyklu.
2016-12-01, 11:20

Jedzie się, jedzie... - 20-latek ze Strzelec członkiem bobslejowej kadry Polski - posłuchaj "Reporterskiego tu i teraz"

Bartłomiej Michalski i drugi członek załogi, Jakub Stano [fot. archiwum prywatne]
Bartłomiej Michalski i drugi członek załogi, Jakub Stano [fot. archiwum prywatne]
Zima zaatakowała, czas odkurzyć sanki. Ich wyrafinowaną odmianą są bobsleje, a Bartłomiej Michalski ze Strzelec Opolskich jest jednym z zaledwie dwudziestu ludzi w Polsce trenujących jazdę bobslejem. Nie przeszkadza mu to, że najbliższe tory bobslejowe są na Łotwie i w Niemczech. Dwudziestolatek jest obecnie członkiem kadry Polski. Przygotowuje się do Mistrzostw Świata Juniorów, które pod koniec stycznia odbędą się w szwajcarskim St. Moritz.


123456

Zobacz także

2017-10-13, godz. 10:49 Miłość do małej ojczyzny – reportaż Jana Poniatyszyna „Miłość do małej ojczyzny” Polaków żyjących na Litwie wspierają mieszkańcy gminy Głogówek. Mimo, że dzieli ich znaczny dystans geograficznych i… » więcej 2017-10-13, godz. 10:34 Winobranie - reportaż Agnieszki Pospiszyl Winnica Cwielong Olszewski w Balcarzowicach pod Ujazdem powstała zaledwie kilka lat temu, ale na swoim koncie ma już m.in. złoty medal i 6. miejsce w Europie… » więcej 2017-09-15, godz. 15:10 Kowale - reportaż Agnieszki Pospiszyl [ZDJĘCIA] Bartek Romanowicz odziedziczył dom po ciotce a wraz z nim kuźnię, z której korzystał ostatnio jego pradziadek w latach 60. Jurek Królicki to archeolog, który… » więcej 2017-06-26, godz. 12:14 „Tego nie przewidywał najczarniejszy scenariusz, ale... jeszcze tam wrócę” [FILM, ZDJĘCIA] Opolski żeglarz Andrzej Kopytko na jachcie „Opole” postanowił spełnić marzenie swojego życia – wziąć udział w transatlantyckich regatach Ostar. To… » więcej 2017-05-17, godz. 13:31 "Wszystko zależy od kopyta" - posłuchaj reportażu Agnieszki Pospiszyl Zadowolony człowiek to ten, który łączy pasję i pracę. Jacek Ferdynus jest zadowolonym człowiekiem. Szczęśliwy człowiek to ten, który pasją dzieli… » więcej 2017-03-22, godz. 15:00 O ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia - posłuchaj "Reporterskiego tu i teraz" Prawie 85 razy interweniował w tym roku śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stacjonujący w Polskiej Nowej Wsi koło Opola. To dane z 20 marca. W bazie… » więcej 2016-12-19, godz. 12:04 "Pod choinkę podaruje mu życie" - posłuchaj reportażu Jana Poniatyszyna - A może jednak nie? Może jest czas się wycofać? - waha się jedna z bohaterek reportażu Jana Poniatyszyna. Czego dotyczą te wahania i jak na nie odpowiedziała?… » więcej 2016-12-19, godz. 14:25 Rodzinie z czwórką małych dzieci spłonęło mieszkanie - posłuchaj reportażu o tragedii pogorzelców z Kędzierz… Zniszczone przez ogień mieszkanie nie nadaje się do użytkowania. Żyła w nim rodzina z czwórką małych dzieci. Policja określa, że powodem pożaru na ul… » więcej 2016-12-05, godz. 11:55 "Nuuu, z tego komina to będzie dużo cegieł!" - posłuchaj "Reporterskiego tu i teraz" Aby wejść na zabytkową wieżę ciśnień w Skorogoszczy, nie trzeba mieć biletu. Oprowadza po niej właściciel Dariusz Zięba, który mieszka tuż obok w… » więcej 2016-12-01, godz. 11:20 Jedzie się, jedzie... - 20-latek ze Strzelec członkiem bobslejowej kadry Polski - posłuchaj "Reporterskiego tu i te… Zima zaatakowała, czas odkurzyć sanki. Ich wyrafinowaną odmianą są bobsleje, a Bartłomiej Michalski ze Strzelec Opolskich jest jednym z zaledwie dwudziestu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »