Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2023-05-22, 17:35 Autor: Wiesław Kolbusz

Trzeba upamiętnić ofiary zbrodni w Puźnikach

Zabudowania Puźnik po spaleniu wsi przez sotnię UPA [fot. ze zbiorów Franciszka Dendewicza]
Zabudowania Puźnik po spaleniu wsi przez sotnię UPA [fot. ze zbiorów Franciszka Dendewicza]
Brak upamiętnienia zamordowanych podczas rzezi wołyńskiej pozostaje zadrą w relacjach z naszym wschodnim sąsiadem. Sprawa dotyczy też naszego regionu, gdzie po wojnie ekspatriowano wielu Kresowian.
W 2015 roku ukraińskie władze zablokowały ekshumację polskich ofiar drugiej wojny światowej. Natomiast niedawno zgodzono się na prowadzenie prac poszukiwawczych w Puźnikach. Ocalałych z tej wioski przesiedlono w 1945 roku głównie do Niemysłowic koło Prudnika. Właśnie odbył się tam ogólnopolski zjazd Puźniczan. Wspominano dzieje tej miejscowości i jej mieszkańców. Mówiono też o mających się rozpocząć pracach archeologicznych i upamiętnieniu tam zamordowanych. W Niemysłowicach był Jan Poniatyszyn.
Puźniki

Zobacz także

2023-09-18, godz. 17:12, RTT - artykuły Śladami profesorów Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu Lubili towary ekskluzywne, nie stronili od używek a do pracy mieli 'dwa kroki' - taką wiedzę o profesorach Gimnazjum Piastowskiego w Brzegu przynoszą nam pierwsze prace wykopaliskowe. Archeolodzy przeczesują właśnie teren na dawnym… » więcej 2023-09-18, godz. 17:11, RTT - artykuły O biznesie i strefie ekonomicznej rozmawiano w Olszowej O biznesie, możliwościach współpracy, a także ulgach podatkowych rozmawiano dziś w Olszowej w gminie Ujazd. Tam obyło się spotkanie zatytułowane 'Bussiness Mixer w każdej gminie', zorganizowane przez Katowicką Specjalną Strefę… » więcej 2023-09-15, godz. 17:18, RTT - artykuły Rozpoczęła się (15.09) akcja "Uwaga - motocyklista" 'Uwaga - motocyklista' - to cykliczna akcja profilaktyczna prowadzona przez policję i Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Policjanci kontrolują jednoślady i rozdają kamizelki odblaskowe. » więcej 2023-09-15, godz. 17:17, RTT - artykuły Wspólnie dbamy o środowisko W stolicy regionu wystartowała jesienna odsłona ogólnopolskiej akcji 'Kwiaty zamiast śmieci'. Fundacja Arka uczy postaw ekologicznych. W tym celu jej przedstawiciele spotkali się z uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 Opolu, żeby… » więcej 2023-09-14, godz. 17:12, RTT - artykuły Sezon grzewczy coraz bliżej. Ile dziś kosztuje węgiel? Choć dni są jeszcze bardzo ciepłe, sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Czy na składach opału panuje duży ruch, czy mieszkańcy są już przygotowani na kolejną zimę? » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »