Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-11-15, 16:07 Autor: Wiesław Kolbusz

Soja i słonecznik wypierają buraka. Zmiany w obrazie opolskiego rolnictwa

Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Burak cukrowy [fot. https://pixabay.com/pl]
Soja [fot.pixabay]
Soja [fot.pixabay]
Słonecznik gigant [fot. Ewelina Laxy]
Słonecznik gigant [fot. Ewelina Laxy]
Trwają kukurydziane żniwa, a rolnicy podsumowują plony. Najsłabiej kukurydza obrodziła w okolicach Opola, Lewina Brzeskiego i Nysy. Najobficiej na południu Opolszczyzny, w okolicach Głubczyc, Prudnika i Głogówka. Różnice są kolosalne - od 3 do 15 ton z hektara.
Ci, którzy ponieśli straty zastanawiają się nad zmianą uprawy. Jeżeli nie kukurydza, to co? Burak cukrowy w odwrocie, za to widać coraz większe zainteresowanie soją i słonecznikiem. Opolskie rolnictwo przechodzi spore zmiany. Czym są podyktowane i jaki wpływ na zbiory miała susza? Marka Froelicha, prezesa Izby rolniczej w Opolu odwiedziła z mikrofonem Joanna Matlak.
rolnicy

Zobacz także

2023-01-24, godz. 16:55, RTT - artykuły Od bitwy pod Byczyną minęło 435 lat. Nadal nie odkryto wszystkich związanych z nią tajemnic Dokładnie 435 lat temu hetman Jan Zamoyski rozgromił w okolicach Byczyny wojska Maksymiliana trzeciego Habsburga. Był to element walki o tron polski po śmierci Stefana Batorego. » więcej 2023-01-24, godz. 16:51, RTT - artykuły W Nysie mają pomysł na zagospodarowanie terenu pod wiaduktem. Dziś to miejsce nie kojarzy się dobrze To miejsce na co dzień straszy i słusznie uznawane jest przez wielu mieszkańców Nysy jako jedno z najbrzydszych na mapie miasta. Mowa o przestrzeni znajdującej się pod wiaduktem przy ul. Piłsudskiego. » więcej 2023-01-24, godz. 16:51, RTT - artykuły Nowoczesna technologia pomaga poznawać języki i nowe miejsca Na WF-ie biegają po plaży, na angielskim odwiedzają Londyn - takie możliwości daje uczniom Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie sprzęt pozyskany z rządowego programu 'Laboratoria Przyszłości'. » więcej 2023-01-23, godz. 23:02, RTT - artykuły Czym jest sepsa i czy można jej zapobiec? pneumokoki. Mowa o sepsie, na którą może zapaść każda osoba o obniżonej odporności niezależnie od płci i wieku. » więcej 2023-01-23, godz. 22:56, RTT - artykuły Samorządowcy z Prudnika dorabiają w radach nadzorczych. Jak udaje im się godzić to z pracą w urzędzie? Trzech prudnickich samorządowców zarobkuje też w radach nadzorczych spółek spoza tego powiatu. Są to tamtejszy burmistrz, jego zastępca oraz starosta. » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »