Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-08-26, 16:30 Autor: Cezary Puzyna

"Było niesamowicie gorąco, poza tym był porywisty wiatr". Mija 30 lat od wybuchu wielkiego pożaru lasu

fot. Państwowa Straż Pożarna
fot. Państwowa Straż Pożarna
fot. Państwowa Straż Pożarna
fot. Państwowa Straż Pożarna
Było tuż przed godziną 14:00, 26 sierpnia 1992 rok. To wtedy przy linii kolejowej Racibórz - Kędzierzyn-Koźle zauważono pożar, który - jak się okazało - był największym pożarem w Polsce i Europie Środkowej po drugiej wojnie.
Ogień strawił ponad dziewięć tysięcy hektarów lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich oraz Rudzińca. W akcję gaśniczą było zaangażowanych około 13 tysięcy osób: strażaków, żołnierzy, policjantów, leśników. Dwóch strażaków zginęło.

W piątek w Rudach w gminie Kuźnia Raciborska upamiętniono 30 rocznicę tych tragicznych wydarzeń. W uroczystościach wziął udział zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele Lasów Państwowych, parlamentarzyści i samorządowcy.
30 lat od tragicznego pożaru

Zobacz także

2022-11-14, godz. 16:04, RTT - artykuły Szansa na złagodzenie polsko-niemieckiego sporu o nauczanie polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce. Będzie dodatkowe 5 mln euro dla mniejszości niemieckiej w Polsce na nauczanie języka takie informacje dotarły na Opolszczyznę przed weekendem z Bundestagu. Czy to pewne? I co rząd federalny Niemiec zaproponuje Polakom żyjącym w Ni… » więcej 2022-11-10, godz. 17:58, RTT - artykuły Już się nie odrodzi - nie tylko o porodówce w Namysłowie Mieszkanki naszego regionu mają coraz mniejszy wybór szpitali, w których mogą urodzić dziecko. W czasie pandemii z mapy porodówek zniknął Namysłów. Oddział do dziś nie wznowił działalności i wiele wskazuje na to, że nic w tej… » więcej 2022-11-10, godz. 17:49, RTT - artykuły Ranking, a opinie mieszkańców - w Nysie inwestycji nie brakuje Nysa znalazła się na pierwszym miejscu rankingu czasopisma samorządowego 'Wspolnota' w województwie opolskim pod względem inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca. » więcej 2022-11-09, godz. 18:32, RTT - artykuły Stare jak nowe - zaglądamy do pracowni konserwacji zabytków Od kilku miesięcy w brzeskim zamku funkcjonuje nowa pracownia, w której muzealne eksponaty odzyskują dawny blask. Jego przywracanie trwa nieraz nawet kilkanaście miesięcy, jednak ci, którzy poświęcają na to cały ten czas, przyznają… » więcej 2022-11-09, godz. 18:25, RTT - artykuły Czy rodzinę z dziećmi mogą usunąć z lokalu, który zamieszkuje? Do naszej rozgłośni zgłosiła się mieszkanka Ozimka, która jak mówi ma problem z właścicielem wynajmowanego mieszkania. Rodzina nie posiadała aktualnej umowy, a płatności miały być dokonywane gotówkowo bez potwierdzenia wpł… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »