Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2022-08-09, 16:45 Autor: Agnieszka Stefaniak

Brama na szlaku z Europy nad Bałtyk. To właśnie Branice, gdzie dotarła akcja 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO

Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Radio Opole w Branicach
Nasza wakacyjna plenerowa akcja dotarła na granice województwa opolskiego. A dokładnie do leżących na pograniczu polsko-czeskim Branic.
Nazwa Branice pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z 1278 roku, jako Branicz - to nazwa czeska pochodząca od wyrazu bana - brama, wał obronny, szaniec. Bo też Branice były osadą obronną na ważnym szlaku z południa Europy nad Bałtyk.

W rolę przewodnika po współczesnych Branicach wcielił się Grzegorz Frankowski.

My zaś jak zawsze przy tej okazji sięgnęliśmy do archiwum Radia Opole. W 1973 roku redaktor polskiego radia Antoni Lach odwiedził Branice, by porozmawiać o federacjach w gminach, tu przy Gminnej Spółdzielni w Branicach. Mowa jest o duuużych pieniądzach.

Branice zakotwiczyły się w świadomości mieszkańców regionu jako miejsce leczenia osób chorych psychicznie. Tamtejszy szpital powstał pod koniec XIX wieku. Był miastem we wsi. Miał swoją elektrownię, piekarnię, zakład rzeźniczy. W leczeniu pomagać miała praca. Jednostka przez ponad 100 lat działalności ewaluowała. Metody leczenia zmieniały się i zmieniają. W 1981 roku odwiedziła szpital z mikrofonem red. Danuta Starzec. Zatrzymajmy się tu na chwilę, gdzie do głosu dochodzą założenia nowej terapii środowiskowej.

Szpital pracuje do dziś. To nowoczesna jednostka pomagająca chorym. Działa tam również ZOL, Całodobowy Oddział Terapii Uzależnienia od Alkoholu oraz oddział rehabilitacji neurologicznej.
Radio Opole w Branicach [autor: Grzegorz Frankowski]
Red. Antoni Lach w Gminnej Spółdzielni w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1973]
Z wizytą w szpitalu w Branicach [archiwum Radia Opole, rok 1981]

Zobacz także

2022-07-27, godz. 16:13, ROD - artykuły Wakacje prawie na półmetku. Czy organizatorzy kolonii i obozów przygotowali dla dzieci bezpieczny wypoczynek? Ponad 30 tysięcy dzieci uczestniczyło do tej pory w koloniach, obozach czy półkoloniach zorganizowanych na Opolszczyźnie i poza naszym regionem. » więcej 2022-07-27, godz. 11:43, ROD - artykuły Bociany - on line. Przysiecz udostępnia transmisję z bocianiego gniazda Życie bocianów z opolskiej Przysieczy można śledzić niemal z każdego zakątka w kraju i z zagranicą. To za sprawą internetowej transmisji, o którą zadbali mieszkańcy i sołtys wspomnianej miejscowości. » więcej 2022-07-26, godz. 16:14, ROD - artykuły Saperzy, którzy przeżyli eksplozję niewybuchu w lesie w Kuźni Raciborskiej walczą o powrót do zdrowia. Pomagają im opolscy lekarze W 2019 roku w lesie niedaleko Kuźni Raciborskiej doszło do eksplozji niewybuchu. W skutek tego tragicznego zdarzenia trzy osoby zginęły, a kolejne trzy zostały ranne. Byli to saperzy z gliwickiego oddziału, którzy zostali wezwani do… » więcej 2022-07-25, godz. 16:03, ROD - artykuły Ukraińscy uchodźcy wciąż potrzebują wsparcia. Fundacja z Tajwanu ponownie przyjechała do nich z pomocą Uchodźców z Ukrainy jest coraz mniej. Część z nich wraca do swojego kraju, część szuka możliwości ułożenia sobie życia w największych miastach Polski, a jeszcze inni próbują znaleźć swoje miejsce za granicą. To, że tych… » więcej 2022-07-22, godz. 16:15, ROD - artykuły W Krasiejowie wciąż kopią w ziemi. I tak od 20 lat Do tych prac potrzeba od kilofów, młotków i szpadli, po pędzle, a nawet sprzęt dentystyczny. W Krasiejowie trwają poszukiwania kolejnych skamieniałości. Prace na tym terenie prowadzone są od 20 lat. » więcej
246247248249250251252
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »