Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2022-06-20, 16:30 Autor: Cezary Puzyna

"To wielki dzień". Uroczystości z okazji najmłodszego święta w województwie i kraju

Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Na Górze św. Anny trwają organizowane po raz pierwszy obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich [fot. K. Doros]
Dzisiaj po raz pierwszy w historii obchodzimy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Przypomnijmy, odpowiednią ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda w Katowicach - 7 czerwca.
Ogólnopolskie święto będzie obchodzone właśnie 20 czerwca i ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

2 maja ustawę przyjął Sejm, 18 maja za ustanowieniem Narodowego Dnia Powstań Śląskich opowiedział się Senat. Andrzej Duda podpisał ten akt prawny 7 czerwca w Katowicach.

A dzisiaj (20.06) z okazji nowego święta zorganizowano uroczystości na Górze św. Anny. W samo południe odprawiona została msza w tamtejszej bazylice, a później uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Pomnik Czynu Powstańczego.

Tam były przemówienia, okolicznościowe wystąpienia, apel pamięci, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem.

Pogoda zmusiła organizatorów do niewielkiej zmiany w scenariuszu. Burza i wichura spowodowała skrócenie przemówień.
Katarzyna Doros rozmawia z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim

Zobacz także

2022-08-04, godz. 20:00, RTT - artykuły Jaka firma dostarczy ciepło do domów w Dobrzeniu Wielkim i opolskich Czarnowąsach. W przetargu wystartowała jedna spółka Energetyka Cieplna Opolszczyzny s.a. ma być nowym dzierżawcą sieci ciepłowniczej na terenie Dobrzenia Wielkiego i Opola-Czarnowąsów. » więcej 2022-08-04, godz. 16:17, RTT - artykuły Opole: trwa budowa stadionu. Na jakim etapie jest inwestycja? Ma być gotowy w ciągu trzech lat, kosztować ponad 200 mln złotych. A kiedy już powstanie, to pomieści ponad 11 i pół tysiąca widzów, którzy będą mogli oglądać tam mecze Odry Opole. Mowa oczywiście o nowo powstającym przy zbiegu… » więcej 2022-08-04, godz. 09:22, RTT - artykuły Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Wszystko wskazuje na to, że była to tzw. przyducha Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu potwierdził zanieczyszczenie chemiczne w wodach Kanału Gliwickiego. Przypomnijmy, próbki do badań pobrano w połowie lipca po tym jak wędkarze zauważyli mnóstwo śniętych ryb. Zdaniem… » więcej 2022-08-03, godz. 10:59, RTT - artykuły Dożynki coraz bliżej, bo korony żniwne już powstają. Tak jest w gminie Walce Zanim rozpoczną się dożynki, muszą powstać żniwne korony. Mieszkanki Brożca w gminie Walce spotykają się w wyremontowanej stodole i tam od miesiąca przygotowują koronę. » więcej 2022-08-01, godz. 16:15, RTT - artykuły "Już widać, że ta przychodnia była potrzebna". Po lekarską poradę do POZ przy Witosa Mamy nową placówkę służby zdrowia w stolicy regionu. Od dzisiaj w ramach Centrum Zdrowia medyczne wsparcie otrzymamy w przychodni przy ulicy Witosa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »