Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-08-20, 15:00 Autor: Marzena Śmierciak

Zapomniane obrazy sprzed 300 lat odkryto w nyskiej bazylice

W czasie remontu nyskiej bazyliki odnaleziono zapomniane obrazy [fot. Tomasz Perfikowski]
W czasie remontu nyskiej bazyliki odnaleziono zapomniane obrazy [fot. Tomasz Perfikowski]
Czasami do ważnych odkryć dochodzi na skutek niezaplanowanych działań. Taki splot przypadkowych zdarzeń pozwolił wydobyć na światło dzienne zabytkowe dzieła sztuki przechowywane w nyskiej bazylice.
Zaczęło się od nieprzyznanej parafii dotacji na remont, co spowodowało konieczność rozszerzenia projektu o dwa nowe elementy, które pozwoliły sięgnąć po pieniądze z Ministerstwa Kultury. Dodatkowe prace pozwoliły przywrócić dawną świetność jednemu z obrazów i odkryć kolejne płótna, nieoglądane od kilkudziesięciu, a według niektórych hipotez nawet od ponad 100 lat.
Posłuchaj - autor Daniel Klimczak

Zobacz także

2021-09-29, godz. 16:00, RTT - artykuły Drony w służbie opolskich kolejarzy. Urządzenia pozwalają monitorować prowadzone inwestycje Drony nie tylko w służbie policji, straży pożarnej i straży granicznej. Małe statki powietrzne pomagają w skutecznej i szybszej realizacji inwestycji kolejowych. PKP Polskie Linie Kolejowe mają do dyspozycji kilkanaście dronów, za… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00, RTT - artykuły Sebastian Świderski prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. "Wielki sukces opolskiego działacza sportowego" Sebastian Świderski, dotychczasowy prezes najlepszej drużyny w Europie - Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przez najbliższe cztery lata będzie rządził polską siatkówką. Wybory w centrali siatkarskiej odbyły się wczoraj (27.09)… » więcej 2021-09-28, godz. 16:00, RTT - artykuły Korki zamęczają kierowców w Opolu. MZD remontuje kilka newralgicznych ulic, potrzebna jest pomoc policji drogowej Mieszkańcy Opola mają już dość korków i zatorów w mieście. MZD prowadzi inwestycje drogowe w kilku miejscach, między innymi na obwodnicy północnej, w rejonie Oleskiej przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie, także na skrzyżowaniu… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00, RTT - artykuły Ultimate Frisbee - ta nowa gra mocno wciąga. Drużyny są mieszane, zawody odbywają się bez sędziów Zamiast piłki jest dysk, a wygrywa ta drużyna, która go złapie i przeniesie na stronę przeciwnika. Potrzeba tu nie tylko szybkiego biegania, ale również umiejętnego rzucania, łapania i skakania. Tak właśnie wygląda ultimate, nowy… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00, RTT - artykuły Można zbierać znaczki, widokówki, można też... lampy rentgenowskie. Muzeum w Opolu posiada największy okaz na świecie Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej wzbogaciło się o jedną z największych lamp rentgenowskich na świecie. Eksponat wyprodukowany w latach trzydziestych XX wieku przyjechał do Opola razem z 27 innymi lampami z Politechniki… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »