Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-08-11, 16:00 Autor: Bogusław Kalisz

Remonty opolskich zabytków. Dawny blask odzyskała nyska bazylika i zamek w Mosznej

Prace renowacyjne w zamku w Mosznej [fot. A. Pospiszyl]
Prace renowacyjne w zamku w Mosznej [fot. A. Pospiszyl]
Od kilku miesięcy przepiękny zamek w Mosznej obłożony jest rusztowaniami – trwają prace przy renowacji elewacji, naprawiana jest także stolarka okienna i drzwiowa. To pierwszy tak poważny remont od czasu odbudowy po pożarze w 1896 roku. Nieprzypadkowo dzisiaj (11.08) podpisano umowę na dofinansowanie kolejnego elementu remontu – tym razem części drewnianych we wnętrzach. W połowie sierpnia rozpocznie się remont basenu przypałacowego. Całość prac ma się zakończyć jesienią przyszłego roku, ale jeśli pogoda pozwoli, budowlańcy chcieliby zdemontować wszystkie rusztowania już późną wiosną 2022 roku.
Po około 3 latach intensywnych prac, oficjalnie zakończono remont nyskiej bazyliki. Inwestycja za prawie 21 milionów pozwoliła zachować najcenniejszy zabytek w mieście dla przyszłych pokoleń. 85 procent tej kwoty stanowiły zewnętrzna dotacje. Dodajmy, że oprócz konserwacji obiektu w świątyni uruchomiono także nową trasę turystyczną, dzięki czemu możliwe jest między innymi odwiedzenie niedostępnego dotąd poddasza.
Remont zamku w Mosznej
Remont nyskiej bazyliki

Zobacz także

2021-09-16, godz. 16:24, RTT - artykuły Cyberoszuści coraz śmielsi. Pomysłów na wyłudzenie pieniędzy też im nie brakuje Internetowi przestępcy wciąż unowocześniają metody oszustw w sieci. Te - zwłaszcza w dobie pandemii i związanej z nią edukacji i pracy zdalnej - bardzo się nasiliły. Jak się okazuje, pieniądze wyłudzane przez cyberoszustów trafiają… » więcej 2021-09-15, godz. 16:21, RTT - artykuły Dom Artysty w Głuchołazach otwarty. Wiekowy budynek odzyskał dawny blask Cztery lata trwało odrestaurowanie ponad 100-letniego budynku Głuchołazach, który od teraz będzie funkcjonować jako Dom Artysty. Rzeźbiarze, plastycy i artyści będą mogli tam realizować swoje plenery i zakwaterować się w 9 po… » więcej 2021-09-15, godz. 16:21, RTT - artykuły Sezon grypowy tuż tuż. Warto się przed nim zabezpieczyć Zbliża się sezon jesienny, a wraz z nim sezon zachorowań na grypę, który kolejny rok z rzędu nałoży się na pandemię koronawirusa. Można się jednak przed ryzykiem zachorowania zabezpieczyć - wystarczy się zaszczepić. » więcej 2021-09-14, godz. 18:30, RTT - artykuły Czwarta fala koronawirusa przybiera na sile, jednak chętnych na szczepienia coraz mniej Medycy alarmują, że czwarta fala koronawirusa depcze nam po piętach. Przybywa pacjentów z COVID-19 wymagających hospitalizacji, rośnie liczba zakażeń w kraju. Tymczasem tempo szczepień wyraźnie spowolniło. » więcej 2021-09-14, godz. 16:15, RTT - artykuły Technologia "zalewania błotem" wykorzystywana w remoncie obwodnicy Białej Trwa remont obwodnicy Białej. Aby przedłużyć żywotność nawierzchni, drogowcy stosują tam metodę uszczelniania i uszorstwiania asfaltu, co pozwoli na dalsze użytkowanie drogi przez co najmniej 10 lat bez konieczności większego … » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »