Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-08-04, 14:44 Autor: Marzena Śmierciak

Jako społeczeństwo starzejemy się, a nasz region wyludnia - alarmują eksperci. Jak to powstrzymać?

Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań [fot. https://pixabay.com/pl]
Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań [fot. https://pixabay.com/pl]
Jeżeli negatywna tendencja się utrzyma, to za 30 lat w województwie opolskim ubędzie około 200 tysięcy osób. Tak przedstawia się czarny i niestety realny scenariusz demograficzny naszego regionu.
Opolszczyzna wraz z województwem świętokrzyskim jest na końcu statystyk pod względem dzietności. Problem nie występuje jednak tylko w tych dwóch regionach, ale w całej Polsce... Starzejemy się. Dlatego trwają prace nad krajowym projektem Strategii Demograficznej 2040, w który obok polityków i specjalistów zaangażowani są również samorządowcy. Dziś (04.08) zorganizowano debatę w Opolu.

Z tak zwaną "zimą demograficzną" mamy do czynienia od 30 lat i wszystko wskazuje na to, że nic nie poprawi się przez 15 kolejnych. Aby zachować zastępowalność pokoleń, to obecnie każda kobieta powinna urodzić przynajmniej dwoje dzieci.
Posłuchaj - autor Mariusz Chałupnik

Zobacz także

2021-09-21, godz. 16:15, RTT - artykuły Autostrada w kapitalnym remoncie. Czy prace przebiegają zgodnie z planem? To pierwszy remont tego odcinka od czasu oddania go do użytku w 2001 roku. Układana teraz warstwa ścieralna ma służyć kolejne 10 lat. Po tym czasie powinna zostać sfrezowana i ułożona od nowa » więcej 2021-09-20, godz. 16:15, RTT - artykuły Żeby wyeliminować kierowców "na podwójnym gazie". Policyjna akcja na A4 Opolscy policjanci z wydziału ruchu drogowego badali trzeźwość kierowców wjeżdżających i zjeżdżających rano z autostrady. W akcji 'Trzeźwy poranek na A4' wzięły udział patrole w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych oraz… » więcej 2021-09-17, godz. 18:45, RTT - artykuły Jak ratować poszkodowanych w wypadkach? Tego uczyli się studenci podczas Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Healthcare Simulation Week'' - Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej. » więcej 2021-09-17, godz. 14:38, RTT - artykuły Małe miasto w Kędzierzynie-Koźlu. Dzieci mogły się przekonać, jak wygląda życie dorosłego [FILM, ZDJĘCIA] Jak wygląda dorosłe życie? - tego od poniedziałku do piątku (13-17.09) przy Domu Kultury Koźle mogły dowiedzieć się dzieci w ramach projektu Małe Miasto. » więcej 2021-09-16, godz. 16:24, RTT - artykuły Cyberoszuści coraz śmielsi. Pomysłów na wyłudzenie pieniędzy też im nie brakuje Internetowi przestępcy wciąż unowocześniają metody oszustw w sieci. Te - zwłaszcza w dobie pandemii i związanej z nią edukacji i pracy zdalnej - bardzo się nasiliły. Jak się okazuje, pieniądze wyłudzane przez cyberoszustów trafiają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »