Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-04-14, 14:47 Autor: Marzena Śmierciak

Gorączka, wysypka i inne dolegliwości - zespół PIMS dotyka małych pacjentów. Na Opolszczyźnie dzieci są kierowane do USK w stolicy regionu

pediatria w USK [foto: USK w Opolu]
pediatria w USK [foto: USK w Opolu]
dziecko [fot. Pixabay]
dziecko [fot. Pixabay]
Kilka tygodni po każdej fali zachorowań na COVID-19 u niektórych dzieci, które zakażenie koronawirusem przeszły łagodnie lub bezobjawowo diagnozuje się PIMS, czyli dziecięcy zespół pocovidowy. To groźny wieloukładowy zespół zapalny, będący reakcją organizmu na przebytą infekcję koronawirusową.
Objawia się gorączką dziecka z niewyjaśnionej przyczyny, nasiloną wysypką. Atakuje układ oddechowy, zaburza funkcje nerek, powoduje problemy kardiologiczne, a w ciężkich przebiegach pojawiają się drgawki.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jest jedyną placówką w regionie, do której kierowane są dzieci z podejrzeniem PIMS. Sprawdziliśmy, czym dokładnie objawia się ten zespół, jaki jest przebieg choroby i na co rodzice powinni zwracać uwagę u swoich dzieci.

Ordynator pediatrii USK, zauważa, że PIMS objawia się u dzieci po kilku tygodniach od fali zakażeń wśród dorosłych. Co oznacza, że medycy spodziewają się w najbliższych tygodniach kolejnych małych pacjentów.
Posłuchaj relacji Katarzyny Doros

Zobacz także

2021-05-07, godz. 15:45, RTT - artykuły Były korty, jest szczurze królestwo? Co dalej z działką przy Katowickiej w Opolu Przeszło trzy lata minęły od ostatniego meczu rozegranego na kortach tenisowych przy Katowickiej w Opolu. A blisko dwa lata od naszego zapytania: co dalej z tym terenem? Wtedy usłyszeliśmy, że powstanie tam parking. Miesiące mijają… » więcej 2021-05-07, godz. 15:30, RTT - artykuły Budowa trwa i... potrwa. Będzie kolejne przesunięcie zakończenia budowy centrum przesiadkowego Opole Wschodnie? Podano kolejny termin zakończenia prac przy przebudowie skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Mimo, że inwestycja ma już 10 miesięcy opóźnienia, to wiele wskazuje że i ten termin się wydłuży. O historii… » więcej 2021-05-07, godz. 15:15, RTT - artykuły Mł.asp. Michał Kędzierski zginął na służbie. Czy trzeba poprawić system pracy w policji? Syreny policyjnych radiowozów zabrzmiały w całym kraju - w ten sposób policjanci pożegnali zastrzelonego na służbie kolegę - młodszego aspiranta Michała Kędzierskiego. Podczas policyjnej interwencji w Raciborzu zatrzymany przez… » więcej 2021-05-06, godz. 16:15, RTT - artykuły Bo w życiu trzeba mieć pasję! Kamil Smykała chce przygotować pierwszą w regionie stałą trasą drezynową Po ponad 20 latach na tory kolejowe w Staniszczach Wielkich może wrócić ruch, co prawda nie pociągów ale drezyn. Dzięki Kamilowi Smykale odcinek linii niegdyś łączącej Kłodnicę z Kluczborkiem ma szansę stać się pierwszą w regionie… » więcej 2021-05-06, godz. 15:30, RTT - artykuły Po "covidzie" czas na terapię. Jak leczą w Korfantowie? Za kilka dni mury szpitala w Korfantowie opuszczą pierwsi pacjenci, którzy przeszli terapię pocovidową. Jak wygląda ta terapia, kto czuwa nad ich powrotem do zdrowia a także - jak się tam dostać - o tym w materiale Moniki Matuszki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »