Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-04-13, 14:25 Autor: Marzena Śmierciak

Pandemia i związany z nią strach oraz niepewność sprzyjają tworzeniu i rozsiewaniu "fake newsów". Dlaczego niektórzy w to wierzą?

Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz Jeyaratnam Caniceus z Pixabay]
Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz Jeyaratnam Caniceus z Pixabay]
Mają wprowadzić odbiorcę w błąd, a uwagę przyciągają chwytliwymi tytułami i nagłówkami. Tak zwane "fake newsy", bo o nich mowa, nie są niczym nowym. Jednak w czasach globalizacji i masowych środków przekazu ich siła stała się naprawdę potężna. Nasiloną obecność "fake newsów" i teorii spiskowych możemy zaobserwować także od początku pandemii.
Mimo stale rosnącej liczby zakażonych koronawirusem i ofiar śmiertelnych COVID-19 wciąż są osoby, które tego rodzaju przekazom wierzą - bardziej niż informacjom, jakie docierają do nas na przykład ze szpitali.

Jaki "fake newsy" mogą mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo i jak mogą wpływać na nasze postawy? To postanowił sprawdzić Mariusz Chałupnik.
Posłuchaj - autor Mariusz Chałupnik

Zobacz także

2021-05-04, godz. 15:30, RTT - artykuły ZAKSA na maxa! Zwycięzcy Ligi Mistrzów w korowodzie dla kibiców [ZDJĘCIA] 1 maja Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała w Weronie Itas Trentino 3:1 w finałowym meczu siatkarskiej Ligi Mistrzów. Ten tytuł zespół z Opolszczyzny zapewnił sobie po raz pierwszy w historii. Zdjęcia zwycięzców obiegły… » więcej 2021-05-04, godz. 15:24, RTT - artykuły Była i "Lalka"... Wystartował maturalny maraton Czy ambicja ułatwia osiąganie celu, na podstawie 'Lalki'? Czy miasto jest dobre, czy złe dla człowieka, na podstawie 'Ziemi obiecanej'? » więcej 2021-04-30, godz. 16:00, RTT - artykuły Matury 2021. W szkołach przygotowania do egzaminu dojrzałości w reżimie sanitarnym W opolskich szkołach średnich trwają przygotowania do tegorocznych egzaminów dojrzałości. Egzaminy maturalne będą przeprowadzane zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki… » więcej 2021-04-29, godz. 16:00, RTT - artykuły "Klimatu górskiego w Jarnołtówku nie czuć". Mieszkańcy i turyści czekają na niezbędna infrastrukturę Jarnołtówek to jedna z najpiękniej położonych, u stóp Kopy Biskupiej, miejscowości turystycznych w naszym regionie. W marcu gmina Głuchołazy otrzymała 4 miliony złotych w ramach rządowego programu wsparcia dla samorządów na terenach… » więcej 2021-04-29, godz. 16:00, RTT - artykuły Turystyka rowerowa. Opolszczyzna chce mieć DDR-ki podobne do tych w Małopolsce Ma być ich więcej, mają być nowoczesne i połączyć całe nasze województwo. Mowa o ścieżkach rowerowych, a dokładniej, zgodnie z przepisami o DDR-kach, czyli drogach dla rowerów. Urząd marszałkowski realizuje projekt 'Opolskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »