Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-03-22, 11:41 Autor: Marzena Śmierciak

Wielki, medyczny sukces. W USK przeprowadzono skomplikowany zabieg usunięcia nowotworu sięgającego od narządów rodnych do serca

Skomplikowany zabieg w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Skomplikowany zabieg w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dzięki współpracy lekarzy z Uniwersyteckiego Szpital Klinicznego w Opolu, medyków z Wrocławia oraz inżynierów z Politechniki Opolskiej u 49-letniej pacjentki udało się przeprowadzić skomplikowany zabieg usunięcia nowotworu. Guz rozrastał się wewnątrz dużej żyły i sięgał od narządów rodnych aż do serca. Dotąd opisano zaledwie kilka takich przypadków na świecie.
W zlokalizowaniu zmian nowotworowych i zaplanowaniu operacji pomógł wydrukowany na drukarce 3D model żyły z guzem. Do jego stworzenia wykorzystano ponad 1500 obrazów z TK i rezonansu.

49-letnia pacjentka wróciła już do domu, gdzie bez powikłań dochodzi do siebie. Medycy podkreślają, że współpraca profesjonalistów z różnych dziedzin to nieodłączny element współczesnej medycyny.

Dodajmy, że w porozumieniu z Politechniką Opolską powstają już nowe modele 3D, które pomogą medykom z USK w leczeniu chorób aorty.
Posłuchaj relacji Katarzyny Doros

Zobacz także

2021-04-19, godz. 16:15, RTT - artykuły Pierwsi chętni pojawili się tuż po godzinie siódmej. Na Toropolu ruszył pierwszy w regionie punkt szczepień powszechnych Z samego rana wystartował pierwszy na Opolszczyźnie pilotażowy punkt szczepień powszechnych. Punkt został zorganizowany na Toropolu. » więcej 2021-04-19, godz. 16:00, RTT - artykuły Częściowe "odmrożenie" sportu. Otwarte żłobki i przedszkola Cieszą się rodzice najmłodszych dzieci, cieszą się sportowcy amatorzy. Dzisiaj dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli, także od dzisiaj możliwe jest uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. » więcej 2021-04-16, godz. 19:15, RTT - artykuły Kto zostanie najaktywniejszym mieszkańcem Brzegu? Rywalizacja trwa, a zabawa jest zachętą do ruchu Mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń, nie warto przestawać się ruszać. Choć nie można korzystać z basenów, czy siłowni, to otwarte pozostają lasy, parki i ścieżki rowerowe. Często nawet zwykły spacer lub krótki bieg… » więcej 2021-04-16, godz. 17:24, RTT - artykuły Terapia tlenowa ratunkiem dla pacjentów z COVID-19. W opolskich szpitalach dzienne zużycie tlenu wynosi tyle, co wcześniej miesięczne Terapia tlenowa - niezbędna w leczeniu pacjentów z COVID-19. Widać to chociażby po danych statystycznych zużycia tlenu medycznego. Opolskie szpitale wykorzystują w trzeciej fali koronawirusa dzienne około 15 ton tlenu ciekłego. Przed… » więcej 2021-04-16, godz. 07:45, RTT - artykuły Czy Opolanie myślą o wakacjach i planują urlopy podczas trwającej pandemii? Mamy połowę kwietnia. Kiedyś o tej porze wiele osób miało już zaplanowane wakacje. Ale trwa pandemia, a wraz z nią obostrzenia. I nie wiadomo, co tu robić? Planować czy nie? Jeśli tak, to gdzie pojechać - wybrać kraj czy zagra… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »