Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-03-22, 11:41 Autor: Marzena Śmierciak

Wielki, medyczny sukces. W USK przeprowadzono skomplikowany zabieg usunięcia nowotworu sięgającego od narządów rodnych do serca

Skomplikowany zabieg w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Skomplikowany zabieg w USK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Dzięki współpracy lekarzy z Uniwersyteckiego Szpital Klinicznego w Opolu, medyków z Wrocławia oraz inżynierów z Politechniki Opolskiej u 49-letniej pacjentki udało się przeprowadzić skomplikowany zabieg usunięcia nowotworu. Guz rozrastał się wewnątrz dużej żyły i sięgał od narządów rodnych aż do serca. Dotąd opisano zaledwie kilka takich przypadków na świecie.
W zlokalizowaniu zmian nowotworowych i zaplanowaniu operacji pomógł wydrukowany na drukarce 3D model żyły z guzem. Do jego stworzenia wykorzystano ponad 1500 obrazów z TK i rezonansu.

49-letnia pacjentka wróciła już do domu, gdzie bez powikłań dochodzi do siebie. Medycy podkreślają, że współpraca profesjonalistów z różnych dziedzin to nieodłączny element współczesnej medycyny.

Dodajmy, że w porozumieniu z Politechniką Opolską powstają już nowe modele 3D, które pomogą medykom z USK w leczeniu chorób aorty.
Posłuchaj relacji Katarzyny Doros

Zobacz także

2021-05-06, godz. 16:15, RTT - artykuły Bo w życiu trzeba mieć pasję! Kamil Smykała chce przygotować pierwszą w regionie stałą trasą drezynową Po ponad 20 latach na tory kolejowe w Staniszczach Wielkich może wrócić ruch, co prawda nie pociągów ale drezyn. Dzięki Kamilowi Smykale odcinek linii niegdyś łączącej Kłodnicę z Kluczborkiem ma szansę stać się pierwszą w regionie… » więcej 2021-05-06, godz. 15:30, RTT - artykuły Po "covidzie" czas na terapię. Jak leczą w Korfantowie? Za kilka dni mury szpitala w Korfantowie opuszczą pierwsi pacjenci, którzy przeszli terapię pocovidową. Jak wygląda ta terapia, kto czuwa nad ich powrotem do zdrowia a także - jak się tam dostać - o tym w materiale Moniki Matuszki… » więcej 2021-05-05, godz. 16:15, RTT - artykuły Pudełka dla pań. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu Pudełko intymne - to nazwa akcji prowadzonej przez pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2021-05-05, godz. 16:00, RTT - artykuły 4 jaja są w gnieździe. Bocian czarny pod lupą opolskich leśników Każdy z nas pewnie wie, jak wygląda bocian. Ale nie każdy wie, że oprócz bociana białego, czyli tego pospolitego jest także czarny. A spotkanie go w lesie, gdzie najczęściej żyje graniczy z cudem. » więcej 2021-05-05, godz. 15:30, RTT - artykuły Rachmistrzowie działają. Jak przebiega Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań? Do końca września mamy czas na 'spisanie się', czyli udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Po miesiącu realizacji spisu samodzielnie do pracy przystąpili rachmistrzowie. Już dzwonią do mieszkańców woj… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »