Radio Opole » Reporterskie tu i teraz » W magazynie Reporterskie tu i teraz

W magazynie Reporterskie tu i teraz

2021-02-21, 08:46 Autor: Marzena Śmierciak

Opolski ratusz z prawem pierwokupu wybranych nieruchomości. Przepisy w praktyce

Ratusz w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Ratusz w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Transakcje kupna i sprzedaży mieszkania to skomplikowany proces. Tymczasem w Opolu od niedawna stało się to jeszcze bardziej złożone. Pod koniec zeszłego roku radni przyjęli bowiem uchwałę, która wyznacza w mieście obszary zdegradowane i przeznaczone do rewitalizacji. Na tych terenach miasto ma prawo pierwokupu nieruchomości, w tym mieszkań.
Obszar obejmuje dzielnicę Stare Miasto, Śródmieście, Nadodrze, Nową Wieś Królewską, osiedle Armii Krajowej i Chabry. W praktyce oznacza to, że sprzedający nieruchomość na tym terenie muszą najpierw wystąpić do urzędu miasta o decyzję, czy samorząd nie jest zainteresowany kupnem mieszkania, lokalu czy działki.

Jak wygląda zatem teraz wygląda kupowania mieszkań w praktyce po zmianie przepisów? To sprawdziła nasza reporterka Monika Matuszkiewicz.
Posłuchaj - autor Monika Matuszkiewicz

Zobacz także

2021-03-11, godz. 15:30, RTT - artykuły Hunter uczy się tropić koronawirusa. Labrador opolskiej KAS bierze udział w pionierskim projekcie Cztery psy służące w Krajowej Administracji Skarbowej wybrano do niecodziennego programu. Otóż badania naukowe określiły, jakie feromony wydzielają osoby, które zaraziły się koronawirusem. » więcej 2021-03-11, godz. 07:32, RTT - artykuły Strategia o wszystkim? Ruszyły konsultacje Ruszyły konsultacje społeczne Projektu Strategii Rozwoju Województwa Opolskiego - Opolskie 2030. To dokument, który ma wyznaczyć cel do którego zmierza region. » więcej 2021-03-10, godz. 15:30, RTT - artykuły Zalecenie to nie polecenie. Jak opolskie szpitale odnoszą się do zaleceń ograniczenia planowych zabiegów Ponad 17 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem w Polsce - to najwyższa liczba dziennych zakażeń od początku tego roku. Pandemia nie odpuszcza a służby wykonują ruchy wyprzedzające. Jeden z nich to zalecenie NFZ wydane szpitalom o… » więcej 2021-03-10, godz. 13:01, RTT - artykuły Na Niemodlińskiej w Opolu znowu budowa. Tym razem to front robót przy centrum przesiadkowym Opole Zachód Na Niemodlińskiej w Opolu znowu plac budowy. Tak, tak, jeszcze wspomnienia ostatnich remontów są żywe, a tu kolejne przebudowy. » więcej 2021-03-09, godz. 16:30, RTT - artykuły Dworek w Chróścinie jest już własnością gminy. Ma tętnić życiem Przez blisko cztery lata stał pusty. Teraz zmienia właściciela i życie w nim ma na nowo rozkwitać. Mowa o dworku w Chróścinie, który oficjalnie przechodzi we władanie gminy Dąbrowa. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »