Radio Opole » Reporterski Obraz Dnia » W magazynie Reporterski Obraz Dnia

W magazynie Reporterski Obraz Dnia

2020-04-09, 15:00 Autor: Bogusław Kalisz

Święta wielkanocne. Kolejki przed sklepami, zakaz wyjazdów, zawieszenie zwyczajów

Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Kroszonki [fot. Witek Wośtak]
Epidemia koronawirusa spowodowała, że choć po zakupy spożywcze wybieramy się znacznie rzadziej, to w związku z rządowymi obostrzeniami każdy, kto wybiera się do dużych supermarketów musi odstać swoje w kolejce. Pandemia ostudziła zapał do przygotowań świątecznych. Mieszkańcy regionu zgodnie deklarują, że Wielkanoc w tym roku spędzą w gronie domowników, a to znaczy, że na same zakupy wydają mniej pieniędzy.

Jajka, szynka i biała kiełbasa to produkty podstawowe, jednak jak się okazuje, nie decydujemy się na gromadzenie zbędnych zapasów. W raporcie przygotowanym przez jeden z banków, czytamy, że zdecydowana większość, bo aż  60% Polaków przeznaczy na tegoroczną Wielkanoc od 200 do 500 złotych. To mniej niż w ubiegłych latach.
Wielki Tydzień to czas, kiedy w wielu opolskich miejscowościach kultywuje się przedwojenne tradycje, gdzie sacrum łączy się z profanum. Zwykle w powiecie opolskim, czy krapkowickim mieszkańcy celebrowali tzw. Środę Żurową, podczas której tradycyjnie odbywa się „palenie żuru”, znane też jako „wypędzanie Judasza”. Palenie żuru polegało na rozpalaniu dużych ognisk ze słomy i suchych gałęzi. Palono również wszystkie zbędne przedmioty, który zostały wyrzucone z domów podczas wielkiego wiosennego sprzątania. Stare, zniszczone miotły nasączone smołą lub naftą służyły za pochodnie. Biegano z nimi wśród pól i uderzano o ziemię, aby zapewnić urodzaj.

Epidemia koronawirusa w tym roku nieco pokrzyżowała te plany, część obrzędów musiała być zawieszona, tak jak zwyczaj drewnianych klekotek w Wawelnie, ale w Górkach pod Opolem, nieliczni mieszkańcy na swoich posesjach symbolicznie rozpalali ogniska. Aby podtrzymać tradycję Justyna Szmechta, sołtys Górek, postanowiła w mediach społecznościowych zorganizować akcję dzielenia się zdjęciami z tego wydarzenia.
świąteczne zakupy
wielkanocne zwyczaje

Zobacz także

2020-05-01, godz. 08:54, ROD - artykuły Od poniedziałku wypożyczymy książkę? Według nowego planu łagodzenia ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa, od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki czy biblioteki. Nie można jeszcze mówić o powrocie do normalnej działalności. » więcej 2020-04-30, godz. 08:36, ROD - artykuły Sucho wszędzie, co to będzie? Czy mieszkańcy Opolszczyzny muszą się niepokoić? W Nysie, Brzegu i Namysłowie nie zabraknie wody Brak opadów w ostatnich kilku tygodniach doprowadził do obniżenia poziomu wody w opolskich rzekach. » więcej 2020-04-28, godz. 16:00, ROD - artykuły Incydent na granicy polsko-czeskiej. Żołnierze użyli broni Strzały na granicy polsko-czeskiej. Tuż przed ósmą na przejściu granicznym w Pilszczu koło Głubczyc, żołnierz 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oddał dwa strzały ostrzegawcze w kierunku mężczyzny, który próbował przekroczyć… » więcej 2020-04-28, godz. 15:15, ROD - artykuły "Odmrażania" sportu ciąg dalszy. Kiedy na boiska wrócą piłkarze? Kiedy na tor wyjadą żużlowcy? Wiemy już, że można odliczać dni do otwarcia orlików czy kortów tenisowych. Nastąpi to 4 maja. Natomiast nieco dłużej - bo do końca maja - trzeba będzie poczekać na wznowienie rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy oraz żużlowej… » więcej 2020-04-27, godz. 15:30, ROD - artykuły Jak "odmrażany" będzie sport? Od 4 maja drugi etap, ale wciąż przy zachowaniu reżimów sanitarnych Sportowcy-amatorzy już odliczają dni do momentu, gdy będą mogli uprawiać swoje dyscypliny. Od soboty wiemy, że 4 maja wchodzimy w drugi etap tzw. odmrażania aktywności sportowej. » więcej
424425426427428429430
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »