Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły » Finał sezonu czy preludium do jubileuszu? Filharmonia…
2021-07-02, 21:14 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Finał sezonu czy preludium do jubileuszu? Filharmonia Opolska u progu wakacji

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. FO/FB]
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera [fot. FO/FB]
Płyta z muzyką symfoniczną Witolda Maliszewskiego nagrana przez Filharmonię Opolską [fot. materiały FO]
Płyta z muzyką symfoniczną Witolda Maliszewskiego nagrana przez Filharmonię Opolską [fot. materiały FO]
Nie wszystkie koncerty mogły się odbyć, część koncertów została zrealizowana przy udziale mniejszej niż zwykle widowni, a niektóre koncerty dostępne były jedynie w wersji on-line - tak wyglądał zakończony 18 czerwca 69. sezon artystyczny w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera prowadzonej od kilku lat przez Przemysława Neumanna. A jednak, choć było skromniej i z niedosytem, emocji nie brakowało! Może nawet były intensywniejsze niż zwykle, dźwięki koncertowe dokładniej wysłuchane, koncerty mocniej przeżyte? Nauczyliśmy się cieszyć każdym wydarzeniem i więcej czerpać z możliwości wspólnego przeżywania muzyki - tak się dzieje zarówno po stronie odbiorców, jak i wykonawców. Do tych emocji powróciliśmy (choć bardzo symbolicznie!) w czwartkowej (01.07) audycji.

Warto też dodać, że paradoksalnie tym razem okres wakacyjny nie oznacza, że o Filharmonii Opolskiej zapomnimy i mówić nie będziemy. Choćby dlatego, że koncertami przygotowanymi w wersji on-line będzie się można cieszyć jeszcze przez dwa miesiące, ale również dlatego, że właśnie ukazała się długo wyczekiwane wydawnictwo płytowe z dziełami zapomnianego polskiego kompozytora Witolda Maliszewskiego!

Zobacz także

2021-09-24, godz. 21:57 "Bariery twórcze wynikają z tego, że nie do końca wiemy, czy możemy siebie lubić..." - Tańka Szafraniec opowiada… W cyklu Sekretne Życie Piosenki w Rewirach Kultury, zagościła Tańka Szafraniec - wokalistka i autorka piosenek. To absolwentka wokalistyki jazzowej Akademii… » więcej 2021-09-10, godz. 22:00 "Przeszedłem karierę muzyczną od majtka do kapitana statku, więc wiem o tym statku dość dużo..." - Leszek Biolik… Leszek Biolik opowiedział Basi Beuth o pracy producenta muzycznego i procesie współpracy producenta z zespołem, a także o tym, czego potrzebuje współczesna… » więcej 2021-09-25, godz. 21:26 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera świętuje jubileusz 50-lecia swojego istnienia. W piątkowych Rewirach Kultury Radio Opole odwiedziło z mikrofonem Hufiec ZHP Opole, gdzie 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera przygotowywała… » więcej 2021-09-22, godz. 10:22 Ludwika Włodek o książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" O książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" porozmawialiśmy z jej autorką socjolożką, wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego i reporterką… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Międzynarodowy projekt "Equality in modern Europe" w Opolu, debata na temat równości. Projekt "Equality in modern Europe" (Równość w nowoczesnej Europie)- warsztaty, spotkania, debata- wszystko to miało miejsce w Opolu. W projekcie uczestniczyli… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Konrad Dworakowski o "Balladynie" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Jak dziś czytać klasykę w teatrze, w jakie konteksty osadzać klasyczne teksty? Jakie tematy podejmować? Podyskutujemy z reżyserem Konradem Dworakowskim o… » więcej 2021-09-18, godz. 12:29 Jesienna odsłona festiwalu weberowskiego - wbrew pandemii Zwykle rozpoczyna się w czwartkowe popołudnie, przypadające dokładnie w dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie "Bożym… » więcej 2021-09-13, godz. 12:58 Szósty rok w kręgu 600-lecia Kodeksu (1416-1423) Mikołaj z Koźla Odbywający się od 2016 roku w Kędzierzynie-Koźlu, stworzony przez pochodzącego właśnie z tego miasta kompozytora, muzykologa i producenta muzycznego Wojciecha… » więcej 2021-09-09, godz. 14:58 Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-08-29, godz. 19:35 Dwadzieścia jeden stukartkowych zeszytów babci. Rozmowa z Rafałem Skąpskim Rafał Skąpski opowiedział na naszej antenie o książce "Dziwne jest serce kobiece...Wspomnienia galicyjskie". Autor opublikował dzienniki swojej babci Zofii… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »