Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Unikatowe połączenie teatrologii i filmoznawstwa…
2021-02-19, 16:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Unikatowe połączenie teatrologii i filmoznawstwa czyli Wiedza o Teatrze i Filmie wkrótce na Uniwersytecie Opolskim

Fragment plakatu promującego nowy kierunek na Uniwersytecie Opolskim [fot. materiały Katerdy Muzykologii UO]
Fragment plakatu promującego nowy kierunek na Uniwersytecie Opolskim [fot. materiały Katerdy Muzykologii UO]
Łączenie teatru i filmu może się niektórym wydawać dziwnym pomysłem, może nawet pomysłem nie do przyjęcia. Ale gdyby tak spojrzeć na temat od strony znajomości wiedzy o teatrze i o filmie? Dotąd nie było w naszym kraju takiej oferty w ramach dyscypliny naukowej NAUKA O SZTUCE, takiej przestrzeni, która pozwoliłaby zebrać i uporządkować wiedzę zarówno z obszaru teatrologii, jak i filmoznawstwa jednocześnie. A przecież współcześnie coraz mocniej te dwa światy się przenikają. Czasem też, żeby zrozumieć dlaczego nie zawsze przenikać się powinny, należałoby mieć wiedzę w obu tych obszarach. Czy rzeczywiście tak jest i co to wszystko ma wspólnego z Uniwersytetem Opolskim? O tym w rozmowie z mgr Eweliną Szendzielorz z Katedry Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego przy którym powstaje... nowy kierunek studiów Wiedza o Teatrze i Filmie, a także z dr Agnieszką Wójtowicz z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego, która jest teatrologiem, historykiem teatru, a której zainteresowania badawcze koncentrują się szczególnie mocno na dorobku Jerzego Grotowskiego.
mgr Ewelina Szendzielorz i dr Agnieszka Wójtowicz w rozmowie z Małgorzatą Ślusarczyk (18.02) cz.1
mgr Ewelina Szendzielorz i dr Agnieszka Wójtowicz w rozmowie z Małgorzatą Ślusarczyk (18.02) cz.2
mgr Ewelina Szendzielorz i dr Agnieszka Wójtowicz w rozmowie z Małgorzatą Ślusarczyk (18.02) cz.3

Zobacz także

2021-09-10, godz. 22:00 "Przeszedłem karierę muzyczną od majtka do kapitana statku, więc wiem o tym statku dość dużo..." - Leszek Biolik… Leszek Biolik opowiedział Basi Beuth o pracy producenta muzycznego i procesie współpracy producenta z zespołem, a także o tym, czego potrzebuje współczesna… » więcej 2021-09-25, godz. 21:26 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera świętuje jubileusz 50-lecia swojego istnienia. W piątkowych Rewirach Kultury Radio Opole odwiedziło z mikrofonem Hufiec ZHP Opole, gdzie 107 Drużyna Harcerska "Powsinogi" im. Zygmunta Glogera przygotowywała… » więcej 2021-09-22, godz. 10:22 Ludwika Włodek o książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" O książce "Gorsze dzieci republiki. O Algierczykach we Francji" porozmawialiśmy z jej autorką socjolożką, wykładowczynią Uniwersytetu Warszawskiego i reporterką… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Międzynarodowy projekt "Equality in modern Europe" w Opolu, debata na temat równości. Projekt "Equality in modern Europe" (Równość w nowoczesnej Europie)- warsztaty, spotkania, debata- wszystko to miało miejsce w Opolu. W projekcie uczestniczyli… » więcej 2021-09-20, godz. 21:01 Konrad Dworakowski o "Balladynie" w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora Jak dziś czytać klasykę w teatrze, w jakie konteksty osadzać klasyczne teksty? Jakie tematy podejmować? Podyskutujemy z reżyserem Konradem Dworakowskim o… » więcej 2021-09-18, godz. 12:29 Jesienna odsłona festiwalu weberowskiego - wbrew pandemii Zwykle rozpoczyna się w czwartkowe popołudnie, przypadające dokładnie w dniu Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie "Bożym… » więcej 2021-09-13, godz. 12:58 Szósty rok w kręgu 600-lecia Kodeksu (1416-1423) Mikołaj z Koźla Odbywający się od 2016 roku w Kędzierzynie-Koźlu, stworzony przez pochodzącego właśnie z tego miasta kompozytora, muzykologa i producenta muzycznego Wojciecha… » więcej 2021-09-09, godz. 14:58 Magdalena Poprawka dokumentuje dziedzictwo wzoru opolskiego Odwiedza twórców ludowych na Opolszczyźnie i zbiera informacje dotyczące wzoru opolskiego. Magdalena Poprawka z grupy Opolskie Dziouchy jest laureatką stypendium… » więcej 2021-08-29, godz. 19:35 Dwadzieścia jeden stukartkowych zeszytów babci. Rozmowa z Rafałem Skąpskim Rafał Skąpski opowiedział na naszej antenie o książce "Dziwne jest serce kobiece...Wspomnienia galicyjskie". Autor opublikował dzienniki swojej babci Zofii… » więcej 2021-08-27, godz. 21:29 Kompozytor Maciej Dobrowolski opowiedział o tworzeniu muzyki do najnowszego filmu Mariusza Paleja pt. "Czarny Młyn". Rewiry Kultury odwiedził kompozytor muzyki filmowej i producent muzyczny - Maciej Dobrowolski. Jest on autorem muzyki do filmu "Czarny młyn" w reżyserii Mariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »