Radio Opole » Rewiry kultury » Artykuły

Artykuły

2021-10-20, 12:35

Jak bardzo zmieniły się Tatry? Jarek Majcher o historii fotografii tatrzańskiej

Jarek Majcher [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jarek Majcher [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jak wyglądały dawne Tatry? Czy góry mogą w ogóle zmienić się przez półtora wieku? Na ten temat rozmawialiśmy z Jarkiem Majcherem, który wraz z Irena Majcher i Bogusławem Szybkowskim, jest autorem albumu i leksykonu pt. "Historia fotografii tatrzańskiej. Mistrzowie obiektywu 1859-1939". Rozmawialiśmy także o twórcach pierwszych tatrzańskich fotografii i ich ciekawych życiorysach.

Nasz gość odwiedził studio Radia Opole zaraz po spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu, które zorganizowano w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii. Posłuchajcie!
2021-10-08, 20:30

Natalia Wrzosińska - muzyczne DIY, czyli być sobie samemu twórcą, menedżerem, grafikiem, producentem, wydawcą... Jak to zrobić i czy warto?

Natalia Wrzosińska [fot. M.Wrzosiński]
Natalia Wrzosińska [fot. M.Wrzosiński]
Natalia Wrzosińska - ZAGI - to wokalistka, autorka piosenek, instrumentalistka, menedżerka, producentka, graficzka i założycielka wytwórni muzycznej Popcorn Records... Kobieta instytucja. Pisze dla siebie, ale również dla innych artystów, a tworzone przez nią piosenki osiągnęły już trzykrotnie status "złotych płyt".

Natalia Wrzosińska w rozmowie z Basią Beuth spakowała w całość DIY dla muzyków (Do It Yourself) czyli "Zrób to sam" w branży muzycznej.
Czy to się da? Czy potrzebni są profesjonalni realizatorzy, wydawcy, graficy, menedżerowie, wytwórnie, producenci? Czy można zrobić to wszystko samemu?
A jeśli - to jak to zrobić i czy warto?
Jak samemu wprowadzić swoją muzykę do sklepów muzycznych?
Odpowiedź na te pytania znajduje się w kolejnych częściach audycji.
2021-08-06, 21:45

O kulturze wzajemnego wsparcia w biznesie rozmawiali założyciele Biznesowej Grupy Opole - Grzegorz Piątek i Mateusz Stefański

Mateusz Stefański i Grzegorz Piątek [fot. BBeuth]
Mateusz Stefański i Grzegorz Piątek [fot. BBeuth]
Gośćmi Rewirów Kultury byli Grzegorz Piątek i Mateusz Stefański - opolscy przedsiębiorcy, którzy wraz z Arkadiuszem Świechowskim założyli Biznesową Grupę Opole. Organizacja ta, poprzez spotkania networkingowe i edukacyjne, ma na celu integrowanie i promowanie przedstawicieli lokalnego biznesu.

W rozmowie z Basią Beuth goście wyjaśnili, na czym polega kultura wzajemnego wsparcia w biznesie, czy możliwe jest w naszym kraju przełamywanie stereotypowej atmosfery rywalizacji i konkurencji wśród przedsiębiorców oraz czym jest skuteczny networking.

Opisali także, jak wyglądają spotkania Biznesowej Grupy Opole i w jaki sposób można do nich dołączyć.
2021-10-15, 21:53

"Muzyka jest dla mnie bezkresem..." Magda Brudzińska o swojej wszechstronnej twórczości muzycznej i współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Wodeckiego.

Magda Brudzińska [fot. BBeuth]
Magda Brudzińska [fot. BBeuth]
9 października w klubie Wyjście Awaryjne w Opolu odbyło się Jesienne Hardcorowanie, czyli cykl koncertów, z których dochód został przeznaczony na akcję Food Not Bombs.
Wśród 4 zespołów, które wystąpiły tego dnia na scenie pojawił się także reaktywowany po prawie 30 latach opolski SID - zespół wykonujący melodyjny, poetycki punk z altówką w składzie.

Gościem Rewirów Kultury była altowiolistka zespołu SID - Magdalena Brudzińska - doświadczona i wszechstronna artystka pochodząca z Opola, choć mieszkająca aktualnie w Krakowie. Magda zajmuje się zarówno muzyką zarówno klasyczną, folkową, jak i rozrywkową, czy jazzem. Prowadzi projekt "Magda Brudzińska Klezmer Trio", jazzowe aranżacje klasyki w programie artystycznym "Moniuszko Zaczarowany", czy „4 Tango seasons” – jedyny taki w Polsce projekt z tangami Astora Piazzoli.
Jest także dyrektorem Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, która 16 października 2021 rozpoczyna bardzo ciekawy projekt edukacyjny "Akademia Polskiej Piosenki", w którym o historii piosenki opowiadają m.in. Kuba Badach, Jacek Cygan, Ania Rusowicz, czy Jarek Wasik.

W rozmowie z Basią Beuth artystka opowiedziała o swoich punkrockowych korzeniach, aktualnych projektach artystycznych oraz najnowszych planach Fundacji.
2021-10-11, 21:01

Anita Poddębniak i Tomasz Jurkiewicz o filmie "Każdy ma swoje lato" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy

Anita Poddębniak i Tomasz Jurkiewicz na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy [fot. archiwum 19.FFOL]
Anita Poddębniak i Tomasz Jurkiewicz na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy [fot. archiwum 19.FFOL]
Artyści, organizatorzy i goście 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy: Michał Jakubik, Nel Kaczmarek, Daria Ogon, Karolina Paluch, Anita Poddebniak, Tomasz Jurkiewicz, Rafał Mościcki, Agnieszka Zientarska [fot. archiwum 19.FFOL]
Artyści, organizatorzy i goście 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy: Michał Jakubik, Nel Kaczmarek, Daria Ogon, Karolina Paluch, Anita Poddebniak, Tomasz Jurkiewicz, Rafał Mościcki, Agnieszka Zientarska [fot. archiwum 19.FFOL]
Rozmawiamy z Tomaszem Jurkiewiczem, reżyserem i współscenarzystą, a także z Anitą Poddębniak, aktorką, o filmie "Każdy ma swoje lato" w trakcie 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.
Film o dojrzewaniu i odwadze. Niezwykle czuły i piękny obraz o poszukiwaniu miłości i wzrastaniu na różnych etapach swojego życia.
2021-10-11, 21:00

Grzegorz Zariczny o filmie "Proste rzeczy" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy

Grzegorz Zariczny na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy [fot. archiwum 19. FFOL]
Grzegorz Zariczny na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy [fot. archiwum 19. FFOL]
W czasie 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy rozmawiamy z reżyserem Grzegorzem Zaricznym o jego najnowszym filmie "Proste rzeczy".
Film łączy fikcję fabuły z dokumentem, ukazuje perspektywę wchodzenia w dorosłość, budowanie odpowiedzialnego życia z wszystkimi jego niuansami. Mikroobserwacje pokazują człowieka z jego słabościami, pragnieniami i lękami. Dyskutują o tym, co w życiu ważne.
2021-10-08, 21:05

Gabriela Gunia zaśpiewała w "Rewirach Kultury"

Gabriela Gunia "Rewiry kultury" (08.10.2021)
W cyklu Sekretne Życie Piosenki - gościła i zaśpiewała zwyciężczyni tegorocznego 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, który odbył się w tamtejszym Miejskim Domu Kultury.

Gabi Gunia to artystka pochodząca z Łodzi, która głebogim, potężnym głosem, z akompaniamentem maleńkiego ukulele wyśpiewuje piękne, wrażliwe piosenki.

W rozmowie z Basią Beuth opowiedziała o swoich muzyczno-poetyckich podróżach po festiwalach w całej Polsce i zakamarkach piosenkowych (nie tylko łódzkich). Zapowiedziała także swoją pierwszą płytę pod tytułem "Rozmowy z Olą", nawiązującym do współpracy z poetką Aleksandrą Bacińską.
2021-10-07, 22:15

Tuż przed otwarciem... czyli o 11. Opolskim Festiwalu Fotografii słów kilka

aparat fotograficzny [pixabay.com]
aparat fotograficzny [pixabay.com]
Michał Grocholski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Michał Grocholski [fot. Justyna Krzyżanowska]
11. Opolski Festiwal Fotografii - plakat wydarzenia
11. Opolski Festiwal Fotografii - plakat wydarzenia
Tuż po dopięciu wszystkiego "na ostatni guzik", czyli paradoksalnie po wbiciu ostatnich gwoździ... i zabezpieczeniu wszystkich prac przed wersażem, radiowe studio odwiedził Michał Grocholski z Fundacji 2.8, by opowiedzieć o rozpoczynającym się w piątek (08.10) 11. Opolskim Festiwalu Fotografii. Czyje prace będzie można obejrzeć, dlaczego spotkania na takim festiwalu są ważne i jak rozumieć "Obecność" - hasło przewodnie tegorocznego festiwalu? Odpowiedzi na te i inne pytania, ale także nuta refleksji nad fotografią dokumentalną - to wszystko stało się treścią czwartkowego (07.10) spotkania.
2021-10-01, 23:29

Łukasz Berlik zaprasza na spacery ornitologiczne z okazji Europejskich Dni Ptaków i podpowiada, jak możemy wspierać ptaki, a w jaki sposób im szkodzimy.

IMG 20211001 212344 (1)
IMG 20211001 212344 (1)
Łukasz Berlik - twórca i prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, odwiedził Radio Opole z okazji Europejskich Dni Ptaków.
W audycji gość zapraszał na spacery ornitologiczne, organizowane przez OTP z tej okazji w Opolu i w Nysie, a także wskazywał na wiele działań człowieka, które mogą szkodzić ptakom, mimo że jako ludzie nie jesteśmy tego do końca świadomi.
1234567

Zobacz także

2021-10-20, godz. 12:35 Jak bardzo zmieniły się Tatry? Jarek Majcher o historii fotografii tatrzańskiej Jak wyglądały dawne Tatry? Czy góry mogą w ogóle zmienić się przez półtora wieku? Na ten temat rozmawialiśmy z Jarkiem Majcherem, który wraz z Irena… » więcej 2021-10-08, godz. 20:30 Natalia Wrzosińska - muzyczne DIY, czyli być sobie samemu twórcą, menedżerem, grafikiem, producentem, wydawcą..… Natalia Wrzosińska - ZAGI - to wokalistka, autorka piosenek, instrumentalistka, menedżerka, producentka, graficzka i założycielka wytwórni muzycznej Popcorn… » więcej 2021-08-06, godz. 21:45 O kulturze wzajemnego wsparcia w biznesie rozmawiali założyciele Biznesowej Grupy Opole - Grzegorz Piątek i Mateusz… Gośćmi Rewirów Kultury byli Grzegorz Piątek i Mateusz Stefański - opolscy przedsiębiorcy, którzy wraz z Arkadiuszem Świechowskim założyli Biznesową… » więcej 2021-10-15, godz. 21:53 "Muzyka jest dla mnie bezkresem..." Magda Brudzińska o swojej wszechstronnej twórczości muzycznej i współpracy z Fundacją… 9 października w klubie Wyjście Awaryjne w Opolu odbyło się Jesienne Hardcorowanie, czyli cykl koncertów, z których dochód został przeznaczony na akcję… » więcej 2021-10-11, godz. 21:01 Anita Poddębniak i Tomasz Jurkiewicz o filmie "Każdy ma swoje lato" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie… Rozmawiamy z Tomaszem Jurkiewiczem, reżyserem i współscenarzystą, a także z Anitą Poddębniak, aktorką, o filmie "Każdy ma swoje lato" w trakcie 19. Festiwalu… » więcej 2021-10-11, godz. 21:00 Grzegorz Zariczny o filmie "Proste rzeczy" prezentowanym na 19. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy W czasie 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy rozmawiamy z reżyserem Grzegorzem Zaricznym o jego najnowszym filmie "Proste rzeczy". Film łączy fikcję fabuły… » więcej 2021-10-08, godz. 21:05 Gabriela Gunia zaśpiewała w "Rewirach Kultury" W cyklu Sekretne Życie Piosenki - gościła i zaśpiewała zwyciężczyni tegorocznego 22. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Poetyckiej w Oleśnie, który… » więcej 2021-10-07, godz. 22:15 Tuż przed otwarciem... czyli o 11. Opolskim Festiwalu Fotografii słów kilka Tuż po dopięciu wszystkiego "na ostatni guzik", czyli paradoksalnie po wbiciu ostatnich gwoździ... i zabezpieczeniu wszystkich prac przed wersażem, radiowe… » więcej 2021-10-04, godz. 21:00 Lena Jabłońska i Mikołaj Borowy o filmie "Ostatnie pokolenie" Rozmawiamy z operatorką Leną Jabłońską i reżyserem Mikołajem Borowym, którzy w Opolu pokazali swój film dokumentalny "Ostatnie pokolenie" w ramach 19… » więcej 2021-10-01, godz. 23:29 Łukasz Berlik zaprasza na spacery ornitologiczne z okazji Europejskich Dni Ptaków i podpowiada, jak możemy wspierać… Łukasz Berlik - twórca i prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego, odwiedził Radio Opole z okazji Europejskich Dni Ptaków. W audycji gość zapraszał… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »