Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA…
2018-04-07, 21:43 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„Zapuszczanie węża lubelskiego” [43. OKT, RECENZJA SPEKTAKLU]

"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
"Sposób na Alcybiadesa" [fot. archiwum Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie]
Wydawać by się mogło, że to było dawno dawno temu, szczególnie z perspektywy tych, urodzonych w XXI wieku. Piotr Ratajczak z aktorami lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy postanowił udowodnić, że po paru stylistycznych i gramatycznych zmianach, szkolna lektura jest w stanie zainteresować tych, którzy na dźwięk „lektura” dostają dreszczy.
„Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego to książka, na której wychowały się pokolenia, a teraz w swojej nowej teatralnej odsłonie miała zyskać nowoczesny sznyt. Mamy więc współczesną szkołę i współczesnych uczniów w miejsce tych, którzy w latach 60. minionego wieku zaludniali książkę. W dobie parytetów dwójka bohaterów zmieniła płeć. W miejsce Słabego pojawia się Słaba, a on Ciamciara staje się oną Ciamcią. Do tego dorzućmy jeszcze dzisiejszą modę okraszoną odrobiną absurdu i lądujemy w znanej intrydze, którą zawiązują nasi bohaterowie. Ta intryga to sposób na gogów (pedagogów), a konkretnie na jednego goga (pedagoga), bo na więcej nie ma funduszy, a spokój w szkole i dobre oceny choćby z jednego przedmiotu to rzecz bezcenna.

Muszę przyznać, że akcja jest wartko poprowadzona, wciąga, momentami bawi i nie daje czasu na rozglądanie się po sali i spoglądanie na zegarek. Aktorzy zgrabnie obniżyli swój wiek i wczuli się w nastoletnich bohaterów. Wiele przepisanych i uwspółcześnianych dialogów nie daje odczuć, że oryginał powstał ponad 50 lat temu. Trochę drażni wątek pachnący amerykańskimi filmami o cudownym nauczycielu, który swoją charyzmą i historią, wyciąga z bagna obojętności i niewiedzy grupkę zatwardziałych szkolnych łobuziaków. Trochę zdumiewają górnolotne deklaracje dotyczące tolerancji, sięgania gwiazd i cudowności rodzinnego miasta w ustach nastolatków.

Tych drażniących elementów jest jednak zdecydowanie mniej, niż tych, w których widz ogląda, podąża za bohaterami, kibicuje im, dobrze się bawi i z tego co widziałem, nawet łezkę potrafi uronić ze wzruszenia.

Spektakl „Sposób na Alcybiadesa” w reżyserii Piotra Ratajczaka, to także znakomita propozycja na łączenie pokoleń na jednej widowni. Mało jest obecnie w teatrach przedstawień, skierowanych do dzieci w wieku gimnazjalnym. Cieszy, że w lubelskim teatrze „zapuszczono węża morskiego”, „dryfując” w kierunku widza, a „Wielki Asocjacyjny Bluff”, można uznać za udany.


Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Edmund Niziurski
„Sposób na Alcybiadesa”
reżyseria: Piotr Ratajczak

Zobacz także

2021-05-24, godz. 21:00 Dorota Bator i Anna Wieczorek o monodramie "Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie"- w Opolskim… Monodram Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im Alojzego Smolki w Opolu - "Uciec od rozpaczy. Życie romantyczne zamknięte w monodramie"- oparty jest na fragmentach… » więcej 2021-05-21, godz. 11:33 Kolejna odsłona kreatywnego podejścia do rekrutacji Nie brakuje w naszym województwie ludzi, którzy jeszcze do końca maja czekają na młodych ludzi, chcących się kształcić muzycznie. Mowa o przedstawicielach… » więcej 2021-05-06, godz. 10:48 Książkowy zawrót głowy. O literaturze dla dzieci, która potrafi zaskoczyć Bywają interaktywne, zapraszają do zabawy i wyzwalają w użytkownikach kreatywność. Książki dla dzieci potrafią zaskoczyć! O ciekawych tytułach na rynku… » więcej 2021-05-04, godz. 16:36 Eksperymentalne studio wokalne czyli rzecz o niezwykłościach ludzkiego głosu Od czasu do czasu opuszczamy radiowe studio, by odwiedzać interesujące miejsca Opolszczyzny, ale też by spotykać się z ciekawymi ludźmi. Tym razem udaliśmy… » więcej 2021-05-04, godz. 16:25 Z muzyczną pasją i zacięciem, pod prąd (czyli wbrew pandemii), a jednak z prądem... rzeki! Zwykle wiosną na tory Opolszczyzny wyruszał Opolski Ekspres Dęty, a brzmienie "dęciaków" rozlegało się także w sąsiedztwie Odry - a właściwie na różnych… » więcej 2021-04-24, godz. 14:31 Bank pomysłów... NBP jak galeria sztuki! Inwestowanie w sztukę i wspieranie artystów wcale nie musi oznaczać, jak się niektórym ludziom wydaje, rozdawania pieniędzy "wolnym ptakom". Czasami o wiele… » więcej 2021-04-19, godz. 21:00 Mateusz Domeradzki o wystawie "MOJE-TWOJE-MOJE-..." w Galerii Panaceum w Opolu Rozmawiamy o wystawie "MOJE-TWOJE-MOJE-...", której otwarcie zaplanowano w najbliższy piątek- 23 kwietnia 2021 roku- w Galerii Panaceum w Opolu. Jej autorem… » więcej 2021-04-17, godz. 19:34 Z wizytą w Mosznej: o przygotowaniach do "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii" i rewitalizacji zabytkowej rezydenc… Zabytkowa rezydencja, perła Opolszczyzny przypominająca disneyowski zamek, a ulokowana w gminie Strzeleczki (powiat krapkowicki) niezmiennie przyciąga turystów… » więcej 2021-04-12, godz. 21:00 Natalia de Barbaro o "Czułej przewodniczce. Kobiecej drodze do siebie" Rozmawiamy z Natalią de Barbaro, poetką, publicystką, psycholożką o jej ostatniej książce "Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie". Książka, która… » więcej 2021-04-06, godz. 13:19 Karolina Jonderko o cyklu "Reborn" i nominacji w konkursie World Press Photo Fotografka Karolina Jonderko została nominowana do nagrody World Press Photo 2021 w kategorii projektów długoterminowych. W naszym programie opowiedziała o… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »