Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Dr Ewa Skrabacz: media podsycają konflikty poli…
2016-03-23, 14:14 Autor: Ireneusz Prochera

Dr Ewa Skrabacz: media podsycają konflikty polityczne

Ewa Skrabacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ewa Skrabacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Środkami masowego przekazu, wśród wielu pełnionych przez siebie ról, odgrywają także w naszym społeczeństwie bardzo istotną rolę - kształtują światopogląd obywateli. Nie przypadkiem często są tez nazywane czwartą, a przez niektórych nawet pierwszą władzą.
Bogusława Dobek - Ostrowska i Robert Wiszniewski w książce "Teoria komunikowania publicznego i politycznego" piszą o następujących funkcjach mediów:
1. Informacyjnej - media informują obywateli o tym, co się wydarzyło.
2.Edukacyjnej - tłumaczą znaczenie oraz wagę wydarzeń i faktów, wyjaśniają albo analizują.
3. Są platformą do prowadzenia publicznej debaty.
4. Prezentują informacje płynące od instytucji rządowych i politycznych. Tu tez jest miejsce na obserwację działania elit politycznych i reagowanie na wszelkie przejawy nieprawidłowości.
5. Perswazyjnej - są kanałem artykulacji wszystkich poglądów i programów politycznych partii oraz transmisji w kierunku masowego odbiorcy.
Wielu krytyków współczesnych mediów twierdzi jednak, że coraz częściej z pozycji obserwatora media przechodzą na pozycje uczestnika, bądź nawet kreatora wydarzeń. O tym jak należy ocenić tę sytuację Ireneusz Prochera rozmawiał z dr Ewą Skrabacz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego

Zobacz także

2016-04-25, godz. 10:38 Red.Donat Przybylski: o czym marzą sprawozdawcy sportowi W złotej erze radia byli oczami i uszami swoich słuchaczy. Gdy pojawił się obraz wielu mówiło, że ich rola zmaleje. Rzeczywistość udowodniła, że nawet… » więcej 2016-04-23, godz. 11:00 Damian Szpyra o Studenckiej Rozgłośni Radiowej "Radio Sygnały" Trwają 59. urodziny najstarszej opolskiej rozgłośni akademickiej. Mowa o Studenckiej Rozgłośni Radiowej "Radio Sygnały" działającej przy Uniwersytecie… » więcej 2016-04-17, godz. 11:00 Łukasz Seifert o reaktywacji Studenckiego Studia Radiowego EMITER Studenckie Studio Radiowe EMITER, to jedna z opolskich rozgłośni akademickich, która działa jako Koło Naukowe przy Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i… » więcej 2016-04-13, godz. 13:00 Dr Sławomir Czapnik: trzecie pokolenie dżihadu niezwykle sprawnie wykorzystuje media społecznościowe Zamachy w Brukseli z 22 marca br. były szeroko relacjonowane przez najważniejsze światowe media, także przez media społecznościowe. O ile jednak w mediach… » więcej 2016-04-11, godz. 12:30 Iwona i Daniel Gogulscy o blogu Szeroką Drogą O swoich doświadczeniach związanych z popularnym pisarstwem internetowym, czyli z blogowaniem, z autorami podróżniczego bloga www.szerokadroga.pl – opolanami… » więcej 2016-04-08, godz. 11:05 Paweł Stauffer: język fotografii jest czytelny na całym świecie Jedno zdjęcie warte jest tysiąca słów, o czym przekonujemy się coraz częściej za sprawą rosnącej roli fotografii we współczesnych, także tych elektronicznych… » więcej 2016-04-06, godz. 11:12 Bogusław Feliszek: polityka czy PR? Często pod adresem polityków padają oskarżenia, że zamiast podejmować strategiczne decyzje z punktu widzenia obywatela, zajmują się wyłącznie kreowanie… » więcej 2016-04-01, godz. 12:05 Radosław Święs o mediach polonijnych w USA Rynek prasy w ostatnich latach kurczy się, gazety przegrywają konkurencję z globalną siecią. Okazuje się, że problem ten dotyka także prasy polonijnej… » więcej 2016-03-29, godz. 13:57 Anna Dydzik: nieperfekcyjna mama w blogosferze Anna Dydzik - z wyboru i zamiłowania blogerka. Jak pisze: jej blog "Nieperfekcyjna Mama” nie jest typowym blogiem parentingowym. Czym więc jest? Opowiada również… » więcej 2016-03-23, godz. 14:14 Dr Ewa Skrabacz: media podsycają konflikty polityczne Środkami masowego przekazu, wśród wielu pełnionych przez siebie ról, odgrywają także w naszym społeczeństwie bardzo istotną rolę - kształtują światopogląd… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »