Radio Opole » Radiowa Odyseja » Artykuły

Artykuły

2014-07-11, 11:43 Autor: Radio Opole

Pamiętać i przebaczyć - Radiowa Odyseja w Oleśnie

Do tej pory ponad 20 rozmówców z 9 miast naszego regionu podzieliło się swoją historią o Kresach. Dziś (11.07) ostatni dzień „Radiowej Odysei”, akcji Radia Opole, która w ramach międzynarodowego projektu „Meeting the Odyssey" zapisuje wspomnienia Kresowiaków.

Dziś studio radiowe do którego można przyjść i podzielić się swoją rodzinną historią, ustawione zostanie na rynku w Kluczborku.

Wczoraj w Oleśnie rozmówcy podkreślali konieczność mówienia o powojennych przesiedleniach i czasie okupacji na dawnych ziemiach polskich.

Tadeusz Dygiel, który urodził się w Łozowej w dawnym powiecie Tarnopolskim uważa, że dopiero teraz zaczyna się odkrywać historie tamtych czasów.

- Młodemu pokoleniu należy przekazać wiedzę o Kresach. Po wojnie prawda była tajona przez władze. Teraz wiele spraw wychodzi na jaw. Ludzie zaczynają otwierać oczy i mówią, że tego nie wiedzieli – mówi Tadeusz Dygiel.

Irena Nestorowicz zwracała uwagę na potrzebę wzajemnego porozumienia, ale jednocześnie pamiętania o historii Kresów i Kresowiaków.

- Trzeba o wszystkim powiedzieć, ale bez pretensji i żalu. To, że rozstrzelali Polaków w Katyniu to moim zdaniem Stalin zemścił się za 1920 rok – uważa Nestorowicz.

W Kluczborku radiowe studio zacznie działać od godziny 15:00. Kresowiacy będą mogli podzielić się swoją historią do godziny 17:00.


Posłuchaj:

Piotr Wrona

Zobacz także

2014-07-05, godz. 10:55, Radiowa Odyseja - Artykuły Mieczysław Furman Mieczysław Furman wspomina podziały w szkole. Polskie dzieci były nazywane „Lachami”, a nauczyciele nie traktowali ich na równi z dziećmi ukraińskimi. Wspomnienia z dzieciństwa to mieszanka radości i smutku. » więcej 2014-07-05, godz. 09:35, Radiowa Odyseja - Artykuły Maria Szewczyk Jako 12 latka przyjechała do Polski. Z dzieciństwa pamięta, że w miejscu gdzie mieszkała panował strach. Ciężka praca rozstanie z ojcem w 1944 roku. Jako najstarsza musiała zastąpić matkę w pracach domowych. Maria Szewczyk dzieli… » więcej 2014-07-05, godz. 08:59, Radiowa Odyseja - Artykuły Mieczysława Furman Mieczysława Furman wraz z swoim mężem również Kresowiakiem mieszka w Głuchołazach. Dzieciństwo spędziła na Litwie w miejscowości Troki. Tam skończyła szkołę, zdała maturę. Studiowała w Wilnie. Jej wspomnienia są pełne barwnych… » więcej 2014-07-04, godz. 18:39, Radiowa Odyseja - Artykuły Radiowa Odyseja w Prudniku W ramach projektu 'Spotkania Odyseja' Radio Opole gromadzi wspomnienia osób przybyłych na Opolszczyznę w 1945 roku głównie z dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Dziś byliśmy w Prudniku. Posłuchaj opowieści Cecylii Boberskiej, Józefy… » więcej 2014-07-04, godz. 13:29, Radiowa Odyseja - Artykuły Zbigniew Zawiślak - Mam jeszcze dwie walizki zrobione przez ojca ze sklejki, w których przewieźliśmy bagaże - mówi Zbigniew Zawiślak. - Jako najmłodsze dziecko, byłem w rodzinie hołubiony. Zaznałem katorgi na pewno, ale jej tak nie zapamiętałem… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »