Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-10-12, 10:34 Autor: Radio Opole

Uzasadnienie niskiego poziomu poparcia dla MN

– Trzeci dzień podsumowujemy kampanię i wyciągamy wnioski – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Norbert Rasch, lider Mniejszości Niemieckiej w regionie, którego Marek Świercz pytał o powody rekordowo niskiego poparcia dla ugrupowania. Norbert Rasch twierdzi, że liczba oddanych głosów była mniejsza także w przypadku innych ugrupowań.

Konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej– Podkreślam, że jest to również wynik ogólnie niższej frekwencji wyborczej. Mniejszość Niemiecka jest w najlepszej sytuacji, jeżeli chodzi o procentowy spadek poparcia. Ugrupowanie straciło najmniej, bo tylko ok. 13-15 procent – tłumaczy Norbert Rasch.

W 1991 roku na Mniejszość Niemiecką głosowało w regionie około 132 tysięcy mieszkańców, natomiast w niedzielnych (09.10) wyborach polityków mniejszości poparło około 28 tysięcy. – Sporą część elektoratu „zagospodarowała” nowa partia Ruch Palikota – dodaje Rasch.

– Na scenę polityczną weszło nowe ugrupowanie, które musiało komuś zabrać część elektoratu. Ruch Palikota zabierał z tego „tortu” każdemu po trochę. Prawdopodobnie za nami jest Platforma Obywatelska, a najwięcej stracił chyba Sojusz Lewicy Demokratycznej, bo prawdopodobnie ok. 40 procent. Jeżeli jednak przeanalizować, ile wzięliśmy z tegorocznego „tortu”, to okaże się, że sytuacja pozostała praktycznie bez zmian w stosunku do 2007 roku – przekonuje Norbert Rasch.

– Nie możemy dać sobie spokoju z Sejmem, bo reprezentujemy przecież interesy Mniejszości Niemieckiej nie tylko na Opolszczyźnie – dodaje przewodniczący TSKN-u. Mniejszość Niemiecka do zorganizowania kampanii zatrudniła profesjonalną firmę. W nowej kadencji Sejmu Mniejszość Niemiecką z całego kraju będzie reprezentował Ryszard Galla.

Posłuchaj informacji:

Jacek Rudnik (oprac. Karolina Kopacz)

Zobacz także

2011-09-02, godz. 16:08, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Wyborczy konflikt w Mniejszości Niemieckiej Działacze z Gogolina oficjalnie zaprotestowali przeciwko nieumieszczeniu na liście kandydatów do Sejmu Henryka Krolla, długoletniego lidera Mniejszości i doświadczonego parlamentarzysty. Jak mówi Radiu Opole Krystian Komander, przewodniczący… » więcej 2011-09-02, godz. 15:43, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły W opolskich mediach okres przedwyborczych debat Kilka dni temu rozpoczął się gorący okres debat na Opolszczyźnie. Dziś (02.09) w pierwszej prasowej debacie w siedzibie Nowej Trybuny Opolskiej spotkali się kandydaci na senatorów. Sławomir Brzeziński, Piotr Wach, Stanisław Nicieja… » więcej 2011-09-01, godz. 17:18, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły PJN chce likwidacji gimnazjów Likwidacja gimnazjów - to jedno z wyborczych haseł ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. Opolscy działacze PJN wykorzystali pierwszy dzień roku szkolnego do zaprezentowania swojego pomysłu na oświatę. » więcej 2011-08-31, godz. 17:51, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Tyta dla posła Kłosowskiego Róg obfitości na Śląsku, zwany tytą, chciał wręczyć posłowi PiS-u Sławomirowi Kłosowskiemu Piotr Długosz, rzecznik opolskiego Ruchu Autonomii Śląska. W rogu - nazwanym 'tytą dla laika' - znajdowała się m.in. książka Alojzego… » więcej 2011-08-31, godz. 12:07, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Zdaniem ekspertów kampania nabierze rumieńców Po zarejestrowaniu list kandydatów do obu izb parlamentu kampania wyborcza zapewne nabierze rumieńców. Choć, zdaniem ekspertów uczestniczących w pierwszej przedwyborczej debacie Radia Opole i TVP Opole, i tak jest już dynamiczna. -… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »