Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-12, 14:39 Autor: Radio Opole

Czy wyrok przeszkodzi mu w kandydowaniu?

Janusz Sanocki, kandydat do Senatu w okręgu nysko-brzeskim, ma na koncie wyrok. 18 sierpnia Sąd Rejonowy w Opolu skazał go za to, że na łamach wydawanych przez siebie "Nowin Nyskich" pomówił nyskiego biznesmena. Sprawą zajmie się Okręgowa Komisja Wyborcza.

Janusz SanockiSanocki został skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i dwa tysiące nawiązki na rzecz Domu Dziecka w Paczkowie. Musi też pokryć koszty procesu - 2 604 zł. Jak powiedziała nam Ewa Kosowska-Korniak z Biura Prasowego Sądu Okręgowego w Opolu, wyrok się uprawomocnił, w związku z brakiem odwołania w ciągu 7 dni. Dziś (12.09) sprawą zajmie się Okręgowa Komisja Wyborcza. Według jej sekretarza Rafała Tkacza, ten wyrok nie przeszkadza Sanockiemu w kandydowaniu. – Utrata prawa wybieralności ma miejsce tylko w przypadku skazania za określone przestępstwa – tłumaczy. – Mowa tutaj o przestępstwie umyślnym, ściganym z oskarżenia publicznego, a według naszej analizy wyrok dotyczy przestępstwa z oskarżenia prywatnego – wyjaśnia Tkacz.

– Nic mi nie wiadomo o żadnym prawomocnym wyroku – mówi Janusz Sanocki. – Był wyrok jeden, który zapadł w Nysie, ale odwołałem się od niego do apelacji. On, o ile mi wiadomo, trwa. No chyba, że coś zapadło poza moją wiedzą, ale nie przypuszczam. To był wyrok z oskarżenia prywatnego, że tak powiem, przedsiębiorcy, który został przez "Nowiny" skrytykowany – tłumaczy Sanocki. – Nie przypuszczam, żeby nasze sądownictwo doszło do fazy wydawania zaocznych wyroków i sądów kapturowych, które będą mnie skazywać za samo nazwisko – podsumowuje kandydat.

Posłuchaj informacji:


Marek Świercz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 17:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Czterech debiutantów z regionu trafi do Sejmu Po raz pierwszy w ławach poselskich na Wiejskiej zasiądą Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości, Brygida Kolenda-Łabuś, Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej oraz Adam Kępiński z Ruchu Palikota. Patryk Jaki, który zamieni mandat… » więcej 2011-10-10, godz. 16:37, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Socjolog o najniższej frekwencji wyborczej w kraju W zakończonych wyborach do Sejmu i Senatu województwo opolskie znów miało najniższą frekwencję w kraju. Dr Tadeusz Detyna, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego wśród powodów takiej sytuacji podaje między innymi emigrację zarobkową… » więcej 2011-10-10, godz. 15:48, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Policjanci podsumowują weekend wyborczy 14 incydentów i 2 osoby zatrzymane - to policyjny bilans wyborczego weekendu na Opolszczyźnie. Okręgowa Komisja Wyborcza i opolska policja oceniają czas ciszy wyborczej - od północy w piątek (07.10) do niedzieli (09.10) do godz. 21:00… » więcej 2011-10-10, godz. 15:24, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Jak różnią się wyniki partii w kraju i regionie Mamy procentowe wyniki wyborów dla partii w województwie opolskim Platforma Obywatelska osiągnęła tu lepszy wynik niż w kraju. Na Opolszczyźnie głosowało na nią ponad 44 procent wyborców. Dla porównania w Polsce uzyskała 39 procent… » więcej 2011-10-10, godz. 15:17, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Najchętniej głosowano w Opolu Najniższą frekwencję wyborczą w kraju zanotowano w naszym regionie. Do urn poszło 40,95 procent uprawnionych do głosowania. Najwięcej osób głosowało w mieście Opolu. W stolicy regionu frekwencja wyniosła 55,70%. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »