Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-08, 17:16 Autor: Radio Opole

Łukawiecki: Moim rozliczeniem jest publiczna spowiedź

– Podpisałem zobowiązanie do współpracy z SB, ale nigdy jej nie podjąłem – powiedział w "Loży radiowej" Kazimierz Łukawiecki, były dyrektor opolskiego oddziału NFZ, dziś kandydat SLD do Senatu.

Kazimierz ŁukawieckiŁukawiecki zgodził się na współpracę z SB we wrześniu 1972 roku. Jak twierdzi, zrobił to pod groźbą procesu za rzekomą kradzież i groźbą usunięcia ze studium nauczycielskiego. Esbecy mieli go nachodzić nie tylko w czasie studiów, ale także wtedy, gdy zaczął już pracę jako nauczyciel w Izbicku. Miał tam rozpracowywać środowisko śląskich autochtonów. – Jedno, drugie, czy trzecie spotkanie, wreszcie powiedziałem "Dosyć! Nie ma mowy o żadnej współpracy" – mówił w "Loży radiowej".

Łukawiecki nie widział swoich akt w Instytucie Pamięci Narodowej, ale na jego prośbę obejrzał je Zbigniew Bereszyński, opolski historyk badający archiwa tajnych służb. – Myślę, że wystąpię w tej chwili o to wszystko. Nie, żeby się rozliczać. Rozliczam się w środku. Moim rozliczeniem z tamtym okresem jest ta publiczna spowiedź – wyjaśnia.

Łukawiecki sam poinformował opinię publiczną o incydencie sprzed blisko 40 lat, udzielając wywiadu Nowej Trybunie Opolskiej i przyjmując zaproszenie Radia Opole. Gdyby tego nie zrobił, wyborcy dowiedzieliby się o jego kontaktach z SB z obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej, którego treść została w czwartek (8.09) zaakceptowana i skierowana do druku. – Uważałem, że moi wyborcy powinni ten szczegół mojego życia znać - również po to, żeby broń Boże takimi metodami, kiedy będzie taka w sytuacja w życiu, gdy ewentualnie będę już w parlamencie, żeby nikt takich rzeczy nie wyciągał – tłumaczy.

Dodajmy, że gościem piątkowej (9.09) "Loży radiowej" po godz. 13:00 będzie historyk Zbigniew Bereszyński, który zbadał materiały na temat Łukawieckiego zgromadzone w archiwum IPN.

Posłuchaj informacji:


Oprac. Marek Świercz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 07:09, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Błędy w głosowaniu na senatorów W niektórych komisjach wyborczych wyborach do Senatu odnotowano do 50 procent nieważnych głosów - tak wynika z danych okręgowych komisji wyborczych w Opolu. Powodem była zmiana sposobu oddawania głosów. » więcej 2011-10-10, godz. 06:30, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Wyniki wyborów ogłoszone przez PKW - cząstkowe Platforma Obywatelska wygrywa wybory parlamentarne, zdobywając 37,47 procent głosów - to cząstkowe wyniki ogłoszone przez PKW po przeliczeniu głosów z 63,74 procent obwodów. Frekwencja wyborcza wyniosła 47,25 procent - poinformował… » więcej 2011-10-10, godz. 06:18, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły 6 mandatów dla PO, 3 dla PiS, po 1 dla RP, MN i SLD Według przeliczeń Radia Opole w wyborach do Sejmu 6 mandatów zdobyła Platforma Obywatelska, 3 Prawo i Sprawiedliwość, po jednym mandacie przypadło Ruchowi Palikota, Mniejszości Niemieckiej i SLD. To nieoficjalne wyniki. » więcej 2011-10-10, godz. 05:44, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Nowi senatorowie Opolszczyzny z PO Wszystkie trzy opolskie mandaty w Senacie dla Platformy Obywatelskiej. Nieoficjalne wyniki: ponad 44 tys. dla Ryszarda Knosali, około 35 tys. dla Piotra Wacha i około 28 tys. dla Aleksandra Świeykowskiego. » więcej 2011-10-10, godz. 01:09, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Mniejszość Niemiecka liczy na 2 miejsca w Sejmie Tylko jeden mandat dla Mniejszości Niemieckiej - tak wynika ze wstępnego sondażu TNS OBOP, który wskazuje dla partii 7 procent poparcia. Członkowie MN w opolskim sztabie nie wierzą w taki wynik. - To tylko spekulacje, wciąż liczymy… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »