Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-08, 17:16 Autor: Radio Opole

Łukawiecki: Moim rozliczeniem jest publiczna spowiedź

– Podpisałem zobowiązanie do współpracy z SB, ale nigdy jej nie podjąłem – powiedział w "Loży radiowej" Kazimierz Łukawiecki, były dyrektor opolskiego oddziału NFZ, dziś kandydat SLD do Senatu.

Kazimierz ŁukawieckiŁukawiecki zgodził się na współpracę z SB we wrześniu 1972 roku. Jak twierdzi, zrobił to pod groźbą procesu za rzekomą kradzież i groźbą usunięcia ze studium nauczycielskiego. Esbecy mieli go nachodzić nie tylko w czasie studiów, ale także wtedy, gdy zaczął już pracę jako nauczyciel w Izbicku. Miał tam rozpracowywać środowisko śląskich autochtonów. – Jedno, drugie, czy trzecie spotkanie, wreszcie powiedziałem "Dosyć! Nie ma mowy o żadnej współpracy" – mówił w "Loży radiowej".

Łukawiecki nie widział swoich akt w Instytucie Pamięci Narodowej, ale na jego prośbę obejrzał je Zbigniew Bereszyński, opolski historyk badający archiwa tajnych służb. – Myślę, że wystąpię w tej chwili o to wszystko. Nie, żeby się rozliczać. Rozliczam się w środku. Moim rozliczeniem z tamtym okresem jest ta publiczna spowiedź – wyjaśnia.

Łukawiecki sam poinformował opinię publiczną o incydencie sprzed blisko 40 lat, udzielając wywiadu Nowej Trybunie Opolskiej i przyjmując zaproszenie Radia Opole. Gdyby tego nie zrobił, wyborcy dowiedzieliby się o jego kontaktach z SB z obwieszczenia Okręgowej Komisji Wyborczej, którego treść została w czwartek (8.09) zaakceptowana i skierowana do druku. – Uważałem, że moi wyborcy powinni ten szczegół mojego życia znać - również po to, żeby broń Boże takimi metodami, kiedy będzie taka w sytuacja w życiu, gdy ewentualnie będę już w parlamencie, żeby nikt takich rzeczy nie wyciągał – tłumaczy.

Dodajmy, że gościem piątkowej (9.09) "Loży radiowej" po godz. 13:00 będzie historyk Zbigniew Bereszyński, który zbadał materiały na temat Łukawieckiego zgromadzone w archiwum IPN.

Posłuchaj informacji:


Oprac. Marek Świercz (oprac. Wanda Kownacka)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 14:04, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Strzelce Opolskie: Wybory parlamentarne za kratami W Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich uprawnionych do głosowania było 561 skazanych. Do urn swoje karty wrzuciło blisko 300 więźniów, ale kilkanaście głosów było nieważnych. Najwięcej osób, bo aż 164 zagłosowało na… » więcej 2011-10-10, godz. 13:49, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Kostuś: Rezultat Platformy jest fenomenalny - Wygrana Platformy Obywatelskiej wyborach to dobry znak dla samorządów - uważa Tomasz Kostuś, wicemarszałek województwa właśnie z tego ugrupowania. Regionem opolskim rządzi PO, dlatego jego zdaniem należy liczyć na kontynuację… » więcej 2011-10-10, godz. 13:38, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły "Nasz dzień": Powyborcze podsumowania Sześć mandatów w Sejmie dla Platformy, PO bierze także trzy mandaty senatorskie. To na razie nieoficjalne wyniki głosowania w naszym regionie, ale bardzo prawdopodobne. Piotr Wach, Ryszard Knosala i Aleksander Świeykowski będą reprezentować… » więcej 2011-10-10, godz. 12:25, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Opolskie bez przedstawiciela ludowców w Sejmie We wczorajszych wyborach parlamentarnych opolskiemu PSL-owi nie udało się zdobyć żadnego mandatu. Do tej pory w sejmowych ławach z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego na Opolszczyźnie zasiadał wyłącznie jeden poseł. Stanisław… » więcej 2011-10-10, godz. 11:58, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Mniejszość z posłem, bez senatora Tylko jeden mandat poselski przypadł Mniejszości Niemieckiej. Zdobył go Ryszard Galla, który w Sejmie zasiądzie po raz trzeci. Poparło go blisko 11,5 tysiąca osób. Mniejszość Niemiecka nie będzie miała jednak swojego senatora… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »