Radio Opole » Wybory parlamentarne 2011 » Wiadomości

Wiadomości

2011-09-08, 02:15 Autor: Radio Opole

Łukawiecki zobowiązał się do współpracy z SB

Kazimierz Łukawiecki, kandydat SLD do Senatu, złożył oświadczenie, w którym przyznał, że był współpracownikiem tajnych służb PRL. To jedyny taki przypadek wśród kandydatów w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Kazimierz Łukawiecki szefował opolskiemu NFZ-towi

- Kazimierz Łukawiecki, kandydat SLD do Senatu, jest jedynym kandydatem w tych wyborach, który przyznał się do współpracy z tajnymi służbami PRL - potwierdził nasze informacje Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Pierwszy raz złożył takie oświadczenie w 2007 roku jako dyrektor oddziału NFZ w Opolu, ponieważ wymagały tego przepisy wprowadzone przez koalicję PiS-LPR-Samoobrona. Wtedy informacja ta nie została odnotowana przez opinię publiczną.

Dziś (8.09) Okręgowa Komisja Wyborcza zatwierdzi informacje o kandydatach, które trafią na obwieszczenia o wyborach. Przy nazwisku Łukawieckiego pojawi się adnotacja o złożeniu pozytywnego oświadczenia lustracyjnego.

Jak ustaliło Radio Opole, Łukawiecki podpisał zobowiązanie do współpracy na początku lat 70-tych, szantażowany przez pracowników Służby Bezpieczeństwa, którzy zagrozili mu wyrzuceniem ze studium nauczycielskiego. Po jakimś czasie został skreślony z powodu konsekwentnej odmowy wywiązania się z obietnic współpracy.

O okolicznościach, w jakich zobowiązał się do współpracy z SB, Łukawiecki opowiada dziś w wywiadzie na łamach Nowej Trybuny Opolskiej. Wybór daty wydaje się być nieprzypadkowy: dziś Okręgowa Komisja Wyborcza upubliczni tę informację.

Łukawiecki zaczął robić karierę publiczną w samorządzie, był strzeleckim wicestarostą z ramienia SLD. Gdy zlikwidowano Opolską Regionalną Kasę Chorych, został pierwszym dyrektorem opolskiego oddziału utworzonego w jej miejsce Narodowego Funduszu Zdrowia. Pełnił tę funkcję do ubiegłego roku, kiedy to został odwołany przez prezesa Funduszu. W jego obronie zgodnie stanęły lokalne elity polityczne, interweniując w ministerstwie zdrowia. Bezskutecznie. Kiedy jednak okazało się, że prezes NFZ dymisji nie cofnie, politycy PO zaczęli się od Łukawieckiego dystansować. Poseł Leszek Korzeniowski enigmatycznie tłumaczył, że opinia publiczna nie o wszystkim wie. Prawdopodobnie chodziło właśnie o to, że Łukawiecki w 2007 roku złożył pozytywne oświadczenie lustracyjne.

Przypomnijmy: Kazimierz Łukawiecki będzie gościem dzisiejszej "Loży radiowej".

Posłuchaj informacji:

Marek Świercz (oprac. Małgorzata Lis-Skupińska)

Zobacz także

2011-10-10, godz. 00:38, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły W Nysie może zabraknąć urn do głosowania Karty do głosowania w tym roku mają format książeczki, co powoduje, że urny zapełniają się w błyskawicznym tempie. Mieszkańcy Nysy uaktywnili się wyborczo po południu i to do tego stopnia, że Maria Czepil, urzędnik wyborczy dostarcza… » więcej 2011-10-10, godz. 00:20, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Ruch Palikota: Marzenia się spełniają Ponad 10 procent głosów dla Ruchu Palikota - ten wynik jest zaskoczeniem dla wszystkich. - To był szczyt marzeń i jak się okazało marzenia się spełniają. Nieprzypadkowo czuliśmy rosnące poparcie, dobiliśmy do 'dychy'. Osobiście… » więcej 2011-10-09, godz. 23:44, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Umiarkowany optymizm w sztabie PiS - Nic nie jest przesądzone - podkreślają członkowie Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie. Wciąż nie wierzą w swoją przegraną i liczą na zmianę wyniku po dokładnym przeliczeniu głosów. Jeszcze 3 minuty przed godz. 21:00… » więcej 2011-10-09, godz. 23:06, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Radość w sztabie Platformy Obywatelskiej 39,6 procent głosów dla Platformy Obywatelskiej w kraju - ten pierwszy sondażowy wynik wywołał euforię w opolskim sztabie PO. Były oklaski i radosne okrzyki, bo zdaniem członków partii ten wynik to ogromny sukces. » więcej 2011-10-09, godz. 22:27, Wybory 2011- Wiadomości - artykuły Incydent wyborczy w Brzegu W Kościele Miłosierdzia Bożego w Brzegu leżały materiały wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. Z ustawionego wewnątrz świątyni stolika można było wziąć ulotki kandydatów do Sejmu i Senatu, a także zapoznać się z napisanymi odręcznie… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »