Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole 2 KULTURA (DAB+) z 7 grudnia 2022 roku

23:00 CZAS NA MUZYKĘ (DAB+)
Codziennie, każdej nocy, proponujemy inny gatunek muzyczny, inny klimat – każdy znajdzie coś dla siebie!

  • poniedziałek – FOLK I BLUES – od 23:00 do 6:00
  • wtorek – JAZZ SEPTET – od 23:00 do 6:00
  • środa – ROCK Z ALTEM – od 23:00 do 6:00
  • czwartek – CZARNE NUTY – od 23:00 do 6:00
  • piątek – RETRODŹWIĘKI – 23:00 do 9:00
  • sobota – POLSKA NOSTALGIA – 23:00 do 9:00
  • niedziela – KLASYKA I FILM – od 23:00 do 6:00
Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
21:00 M JAK MUZYKA (DAB+)
Muzyczna różnorodność bez podziału na gatunki i ciekawostki ze świata muzyki bez mentorskiego tonu - na to stawiamy w każdy poniedziałek, środę i piątek. W audycji, zdominowanej przez dźwięki muzyki, będą się jednak pojawiać także rozmowy z artystami i perełki z radiowego archiwum. Kompasem, wyznaczającym kierunki podróży, jest tu przede wszystkim kartka z muzycznego kalendarza, choć nawiązania do tego, co muzycznie dzieje się na Opolszczyźnie, również będą się pojawiać. Ponadto od stycznia do połowy maja 2022 roku stały punkt środowej audycji stanowiły "muzyczne pogawędki" z autorami przedpołudniowego pasma "Na afiszu", pozwalające odkrywać ciekawostki ze świata muzyki (głównie klasycznej, choć nie tylko!). Można więc liczyć na poszukiwanie motywów słońca w dziełach "poważnych" kompozytorów czy przykłady utworów naśladujących śpiew ptaków, ale też opowieści o życiu muzyków i niecodziennych instrumentach.

Od wieków próbowano ustalić co to jest muzyka. I tak np. Jan Jakub Rousseau twierdził, że muzyka to zestaw dźwięków przyjemnych dla ucha - i tu pojawia się pierwszy problem. Okazuje się, że słuchacze pod różnymi szerokościami geograficznymi odczuwają zupełnie różny zestaw dźwięków, które sprawiają im przyjemność. Są takie języki, np. arabski, w którym do niedawna nie było takiego terminu jak muzyka. Były tam pieśni, elegie itd. Drugie ważne zagadnienie dotyczy tego co jest muzyką a co nią nie jest, np. w Europie śpiew muezina jest postrzegany jako muzyka, ale dla wyznawców islamu muzyką nie jest. Stąd też nazwa audycji nie sugeruje jakiegoś konkretnego gatunku, ale daje szerokie możliwości prezentacji muzyki. Więcej na ten temat dowiemy się natomiast we wtorki i czwartki.

Do słuchania od 21:05 do 23:00 zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: malgorzata.slusarczyk@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »