Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 21 listopada 2023 roku

23:00 JAZZOFONIA
Album "More space, more freedom" wypełniony jest muzyką Janusza Brycha, którą wziął na warsztat wspólnie ze swoimi przyjaciółmi z zespołu Free Electrons. Janusz Brych (saksofony, flety), Łukasz Perek (fortepian) i Grzegorz Piasecki (kontrabas) hipnotyzują bogatą paletą dźwięków.

Marek Kądziela jest gitarzystą jazzowym, kompozytorem. Muzyk twórczy, współpracujący ze środowiskiem duńskim (tam ukończył The Carl Nielsen Academy of Music w Odense), niemieckim, czeskim i polskim. Wyróżnia się charakterystycznym brzmieniem, biegłością rodem z najlepszych stron świata jazzu, co w konsekwencji daje szansę słuchaczowi zatopienia się w emocjach. Partnera znalazł w Ksawerym Wójcińskim, kontrabasiście rodem z Konina, wszechstronnego muzyka o wielkiej wrażliwości na brzmienie, z upodobaniem wkraczającego w sfery najbardziej wyrafinowanej improwizowanej muzyki współczesnej.

Kwartet FUSK to przykład międzynarodowej kolaboracji dwóch muzyków duńskich (Christiansen i Lang) z niemieckimi (Gropper i Mahall). To już trzeci album nagrany przez ten skład i jednocześnie pierwsze nagranie na żywo, zarejestrowane w legendarnym warszawskim klubie Pardon To Tu - jednym z najważniejszych dla alternatywnego jazzu miejsc w Europie.

Do słuchania od 22:05 do północy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
15:00 MAGAZYN REPORTERÓW RTT. Popołudniówka Radia Opole
Mikroprzedsiębiorców czekają ogromne zmiany. Od 1 lipca ci, którzy są czynnymi płatnikami VAT będą mogli wystawiać faktury tylko w wersji internetowej. To oznacza, że faktury papierowe odchodzą do lamusa. Wszystko przez Krajowy System e-Faktur, który będzie obsługiwany przez Krajową Administrację Skarbową. Na czym on będzie polegał? To próbowała ustalić Monika Matuszkiewicz-Biel.

Wraz z początkiem grudnia Związek Międzygminny "Czysty Region" uruchamia Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta eBOK. Jak system będzie działał i jakie daje możliwości o tym w materiale Joanny Gerlich.

Uczniowie dwóch kluczborskich szkół ponadpodstawowych dali dowód, że rośnie problem agresji wśród dzieci i młodzieży. Na piątkowej długiej przerwie doszło do bójki, którą nagrywało telefonami wielu uczniów, praktycznie nikt nie reagował. Do szarpaniny doszło poza terenem szkoły, a sprawą zajmuje się policja. Witold Wośtak zbiera komentarze w tej sprawie.

Niemal codziennie na wysypiska trafiają tony plastiku i różnych rzeczy. Części z nich można dać drugie życie. Na przykład banerom reklamowych, a tych jak wiemy w naszym kraju nie brakuje. Okazuje się, że materiał z nich nadaje się świetnie na torby. Przekonać się o tym można było w jednej z galerii handlowych w Opolu, gdzie właśnie takie rzeczy były tworzone. A jak wygląda cały proces? To przy maszynie do szycia sprawdzała Monika Matuszkiewicz-Biel.

Do słuchania od 15:00 do 16:00 zaprasza Wiesław Kolbusz z zespołem reporterów Radia Opole. Z autorem można się kontaktować pisząc tu:
wieslaw.kolbusz@radio.opole.pl


Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »