Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 28 września 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Pierwsze dojrzałe utwory Antona Brucknera powstały w latach 1864-69, była to I Symfonia i trzy wielkie msze (d-moll, e-moll i f-moll). Nie wszystkie jednak zdobyły uznanie, a kompozytor — bardzo wrażliwy na wszelkie niepowodzenia — przepłacał je stanami depresyjnymi. Na szczęście cieszył się sławą znakomitego organisty i dlatego w 1868 roku, po śmierci Sechtera, zaproponowano mu stanowisko profesora kontrapunktu, generałbasu i organów w Konserwatorium Wiedeńskim. Przeniósł się do stolicy i skoncentrował się na tworzeniu dzieł symfonicznych. W Wiedniu powstały jednak nie tylko pozostałe symfonie Brucknera, ale też inne jego ważne kompozycje: Kwintet smyczkowy i Te Deum. Początkowo kompozytor nie miał zbyt wielkiego powodzenia — grano go rzadko, a jego symfonie krytyka witała dość chłodno i opisywała jako „dzikie” czy „nonsensowne”.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.
16:00 MAGAZYN EKONOMICZNY. Popołudniówka Radia Opole
Dziewięć firm z Opolszczyzny otrzyma dofinansowanie na prace badawczo-rozwojowe. Umożliwi to opracowanie autorskich technologii i wprowadzenie nowych produktów na rynek. Dostępna jest również nowa pula środków, o które mogą starać się przedsiębiorcy. Zaprosimy też na II Opolski Kongres Gospodarczy Opolskie dla biznesu, który odbędzie się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu 13 października. Moimi gośćmi po 16. będą: Michał Wojczyszyn i Michał Durzyński z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

W audycji także m.in.:

Do słuchania od 16:00 do 17:00 zaprasza Wiesław Kolbusz. Z autorem można się kontaktować pisząc tu:
wieslaw.kolbusz@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »