Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 28 września 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Pierwsze dojrzałe utwory Antona Brucknera powstały w latach 1864-69, była to I Symfonia i trzy wielkie msze (d-moll, e-moll i f-moll). Nie wszystkie jednak zdobyły uznanie, a kompozytor — bardzo wrażliwy na wszelkie niepowodzenia — przepłacał je stanami depresyjnymi. Na szczęście cieszył się sławą znakomitego organisty i dlatego w 1868 roku, po śmierci Sechtera, zaproponowano mu stanowisko profesora kontrapunktu, generałbasu i organów w Konserwatorium Wiedeńskim. Przeniósł się do stolicy i skoncentrował się na tworzeniu dzieł symfonicznych. W Wiedniu powstały jednak nie tylko pozostałe symfonie Brucknera, ale też inne jego ważne kompozycje: Kwintet smyczkowy i Te Deum. Początkowo kompozytor nie miał zbyt wielkiego powodzenia — grano go rzadko, a jego symfonie krytyka witała dość chłodno i opisywała jako „dzikie” czy „nonsensowne”.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.
15:00 MAGAZYN REPORTERÓW RTT. Popołudniówka Radia Opole
Wiedza o ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy, nie musi być wiedzą tajemną dla dzieci i młodzieży. Opolski Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwowa Inspekcja Pracy zainaugurowały dziś (28.09) w liceum w Strzelcach Opolskich kolejny rok projektów dla uczniów. Młodzi ludzie wzięli też udział w debacie oksfordzkiej na temat legalności zatrudnienia, działalności gospodarczej i pracy na etacie. Ich rozmowom przysłuchiwała się Joanna Gerlich.

Góry Opawskie, JuraPark w Krasiejowie czy piękne krajobrazy Jeziora Nyskiego. Z drugiej strony Park Krajobrazowy na Górze św. Anny, Zamek w Mosznej czy śląskie Carcassone - atrakcji turystycznych w naszym regionie jest co nie miara. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego postanowił to docenić i ogłosił pierwszy konkurs skierowany do ludzi, samorządów i instytucji zajmujących się branżą turystyczną na Opolszczyźnie. "Lwy Opolskiej Turystyki" zostaną wręczone tym, którzy walczą o promowanie opolskiej turystyki, a dzięki temu pozwalają poznawać innym piękno naszego regionu. Na czym ten konkurs będzie polegał? Kto może wziąć w nim udział? Do kiedy będą przyjmowane kandydatury uczestników? Co będzie nagrodą? Odpowiedzi na te pytania szukał Jakub Biel.

Do słuchania od 15:00 do 16:00 zaprasza Wiesław Kolbusz z zespołem reporterów Radia Opole. Z autorem można się kontaktować pisząc tu:
wieslaw.kolbusz@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »