Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 września 2023 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Tytuł płyty „Vol. 67” zespołu Lautari nawiązuje do 67. tomu dzieł zebranych Kolberga, zawierającego opracowania fortepianowe muzyki ludowej. Płyta zawiera motywy tradycyjne zapisane przez Kolberga (t. 23, „Kaliskie”), a także nagrania archiwalne oraz własne nagrania terenowe. Cały repertuar pochodzi z okolic Sieradza i Kalisza. Jarzębina - grupa śpiewaczek ludowych z Kocudzy (gm. Dzwola, pow. Janów Lubelski). Została założona w 1990 roku przez Irenę Krawiec, przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kocudzy. Zespół, w którego skład wchodzą kobiety reprezentujące trzy pokolenia, pielęgnuje lokalne tradycje śpiewacze i obrzędowe. Prezentuje bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar pieśni obrzędowych i powszechnych pogranicza ziemi janowskiej oraz biłgorajskiej.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Bohaterowie "Seksmisji" bali się permanentnej inwigilacji, po blisko 40 latach do swoich lęków musieliby dodać permanentną manipulację. W zależności od celu i źródła może się ukrywać pod różnymi nazwami, ale zawsze chodzi o jedno - osiągnięcie pożądanego skutku. Problem w tym, że często nie jesteśmy świadomi, że ktoś nami manipuluje! Z prof. Tomaszem Grzybem, który wspólnie z Dariuszem Dolińskim napisał książkę "Sto technik wpływu społecznego" opiszemy niektóre z nich.

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Na ten wieczór, nie bez ważnej przyczyny, przygotowałem reportaż, który jak w soczewce skupia różne, ważne tęsknoty. Za dobrym, twórczym życiem, za znalezieniem oryginalnego miejsca na realizację planów, za społecznością, która pozwoli w pełni się realizować i sama wiele inspiracji przyniesie...Bohater tej opowieści jakiś czas temu dał się nam bliżej poznać w audycji: "Brzmienie rzeźby". Opowiedział o swoim życiu, tym zwyczajnym i tym artystycznym, o rzeźbieniu gitar, o góralskiej duszy, którą chciał przepędzić i spokojnie na nizinach tworzyć. Robert "Góral" Żurakowski nie docenił jednak potęgi w górach, a właściwie w ludziach gór drzemiącej. Przypomniała o sobie, gdy zupełnie niespodziewanie zaczął tworzyć dokumentalne filmy. Oczywiście o... górach, a właściwie o ludziach, którzy je najbardziej ukochali. I teraz już świat cały mu te szczyty przesłaniają, ale za to praca z kamerą przynosi nagrody, o których jako początkujący filmowiec, nie śmiał nawet marzyć. Gdy trzy lata temu ta radiowa praca powstawała, tworzył film dokumentalny pod roboczym tytułem : "Lutek. Legenda Bieszczadów". Posłuchajmy o twórczych rozterkach, posłuchajmy o tym, co w życiu ważne. Reportażowi nadałem tytuł: "Góral z Opola i Chatka Puchatka". Góralska dusza, którą miał pokryć kurz zapomnienia, też zapewne ucha spod kapelusza z piórkiem nadstawi.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »