Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 21 września 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Johannes Brahms w swojej Symfonii D-dur nr 2 zachował strukturę symfonii klasycznej, w której dwie szybkie obramowujące części (I i IV) przedzielone są przez wolną część drugą i następującym po niej scherzo. Przyjęcie dzieła było świetne. Brahms stał się w tamtych dniach równy Beethovenowi. Wiedeńska publiczność była bardzo przychylna kompozytorowi, a symfonia stała się od razu jednym z najlepszych utworów Brahmsa. Z czasem jej ocena nawet wzrastała i dziś jest zaliczana do czołówki symfonii, wielu lokuje ją w pierwszej dziesiątce największych symfonii w historii. III Symfonię w tonacji F-dur ochrzczono mianem Heroicznej (przypomnijmy, że tytuł ten nosi również III Symfonia Beethovena, którego Brahms uważał za swego mistrza). Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 roku.

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
W Opolu, za kilka dni, rozpocznie się festiwal " Zero nudy", który popularyzuje wiedzę filmową wśród najmłodszych, odbywa się to m.in poprzez spotkania z reżyserami i aktorami oraz projekcje filmów. To dobra okazja, żeby przypomnieć z Dariuszem Romanowskim, koordynatorem festiwalu, kultowe produkcje dla dzieci i młodzieży np: "Wakacje z duchami" czy "Świnka z klasą".

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Tym razem przypomnimy sobie "Opolankę w Dublinie", reportaż Danuty Starzec z roku 1995. Julita Gallagher i Denis Gallagher opowiedzieli w reportażu historię, która wtedy jeszcze przykuwała uwagę niezwykłością zdarzeń. Dziewczyna z Opola poznała Irlandczyka, postanowili się pobrać, ale... to był jeszcze inny świat. Warto do niego zajrzeć, by się przekonać, jak wiele się zmieniło, jak my sami się zmienialiśmy. Dla Julity wyjazd za granicę okazał się trudny, został okupiony ogromną tęsknotą za krajem. To taka kameralna, wyciszona, skupiona opowieść o sprawach jakże ludzkich. Emocje, wrażliwość, są ważne pod każdą szerokością geograficzną.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »