Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 21 września 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Johannes Brahms w swojej Symfonii D-dur nr 2 zachował strukturę symfonii klasycznej, w której dwie szybkie obramowujące części (I i IV) przedzielone są przez wolną część drugą i następującym po niej scherzo. Przyjęcie dzieła było świetne. Brahms stał się w tamtych dniach równy Beethovenowi. Wiedeńska publiczność była bardzo przychylna kompozytorowi, a symfonia stała się od razu jednym z najlepszych utworów Brahmsa. Z czasem jej ocena nawet wzrastała i dziś jest zaliczana do czołówki symfonii, wielu lokuje ją w pierwszej dziesiątce największych symfonii w historii. III Symfonię w tonacji F-dur ochrzczono mianem Heroicznej (przypomnijmy, że tytuł ten nosi również III Symfonia Beethovena, którego Brahms uważał za swego mistrza). Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 roku.

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.
18:00 REWIRY KULTURY RADIA OPOLE
"Druk po sąsiedzku" - to inicjatywa opolskiego grafika Michała Krawca. Już po raz drugi jego mobilny warsztat będzie dostępny dla opolan. W sobotę (23.09) przy rogu ul. Ozimskiej i ul. Plebiscytowej będzie można wspólnie z artystą drukować pocztówki. Więcej o tej akcji autor opowie na naszej antenie. Ponadto ukraiński poeta, pisarz i tłumacz m.in. polskiej literatury - Jurji Andruchowicz opowie o swojej powieści pt. "Radio Noc", z którą gościł wczoraj (20.09) w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Autora zapytamy, jak wygląda jego proces twórczy i co jego samego zaskoczyło przy pisaniu właśnie tej książki. Zapraszamy!

Do słuchania od 18:00 do 20:00 zaprasza Katarzyna Zawadzka.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »