Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 21 września 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Johannes Brahms w swojej Symfonii D-dur nr 2 zachował strukturę symfonii klasycznej, w której dwie szybkie obramowujące części (I i IV) przedzielone są przez wolną część drugą i następującym po niej scherzo. Przyjęcie dzieła było świetne. Brahms stał się w tamtych dniach równy Beethovenowi. Wiedeńska publiczność była bardzo przychylna kompozytorowi, a symfonia stała się od razu jednym z najlepszych utworów Brahmsa. Z czasem jej ocena nawet wzrastała i dziś jest zaliczana do czołówki symfonii, wielu lokuje ją w pierwszej dziesiątce największych symfonii w historii. III Symfonię w tonacji F-dur ochrzczono mianem Heroicznej (przypomnijmy, że tytuł ten nosi również III Symfonia Beethovena, którego Brahms uważał za swego mistrza). Kwartet Śląski to jeden z czołowych polskich zespołów kameralnych. Istnieje nieprzerwanie od 1978 roku.

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.
15:00 MAGAZYN REPORTERÓW RTT. Popołudniówka Radia Opole
Lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził Opole. W spotkaniu zorganizowanym w Dom EXPO wicepremier podkreślił, że 15 października odbędą się najważniejsze wybory od 1989 roku. Zachęcał do głosowania na Zjednoczoną Prawicę, która ma być gwarantem dbania o interesy Polek i Polaków. Jednym z problemów, na który wskazał, jest kryzys migracyjny i potrzeba zadbania o nasze bezpieczeństwo. Podczas konwencji Jarosława Kaczyńskiego przedstawiono wszystkich opolskich kandydatów startujących w zbliżających się wyborach z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu i Senatu RP.

Już po raz 17. w Nysie odbywa się Festiwal Nauki, organizowany przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych. To dwa dni (20-21.09) warsztatów, wykładów, ćwiczeń i pokazów badań laboratoryjnych, prezentujących możliwości uczelni kształcącej specjalistów w wielu dziedzinach. Każdy z wydziałów przygotował coś specjalnego po to, aby zachęcić młodzież do nauki i - a być może - wybrania w przyszłości właśnie nyskiej uczelni. Festiwal z mikrofonem odwiedził Kuba Biel.

Do słuchania od 15:00 do 16:00 zaprasza Wiesław Kolbusz z zespołem reporterów Radia Opole. Z autorem można się kontaktować pisząc tu:
wieslaw.kolbusz@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »