Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 19 września 2023 roku

23:00 JAZZOFONIA
Antonio Faraò - uważany przez międzynarodową krytykę za jednego z najlepszych współczesnych pianistów jazzowych. Muzyczny zmysł Faraò wraz z talentem do melodycznej improwizacji przyczyniły się do jego reputacji jako jednego z najbardziej szanowanych pianistów na scenie międzynarodowej. "Sonny meets Hawk!" to album saksofonisty jazzowego Sonny'ego Rollinsa z 1963 roku, z gościnnym udziałem Colemana Hawkinsa. Album zawiera niektóre z najbardziej awangardowych wykonań Rollinsa.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Jurij Andruchowycz wybitny ukraiński artysta będzie w środę gościem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Pisarz, tłumacz i wokalista współtworzył legendarną grupę poetycką Bu-Ba-Bu (Burleska-Bałagan-Bufonada). Jedną z książek: "Moja Europa" napisał wspólnie z Andrzejem Stasiukiem. O tej ciekawej postaci i innych atrakcyjnych propozycjach kulturalnych porozmawiamy z Wiolettą Łabędzką z WBP.

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński

Siódmego września Radio Opole informowało:

"Plac zmienił nazwę, on przytył... jakieś 100 kilogramów, ale wrócił na swoje miejsce. Na placu Jana Pawła II, znanym opolanom bardziej jako Teatralny, oficjalnie zaprezentowano odnowioną rzeźbę Pegaza, autorstwa Mariana Nowaka." A w naszym teatrze wyobraźni bezkarnie po czasie możemy wędrować i dlatego na ten wieczór przygotowałem dla Państwa radiową pracę, która wiele ciekawych i pożytecznych informacji może nam podarować.

Mitom greckim zawdzięczamy pracowitego Hafajstosa, boga ognia, kowali i złotników, opiekuna rzemiosł, niosącego ludziom artystyczne natchnienie. Zatem tytuł reportażu Barbary Tyslik: "Jak Hefajstos", już nam wiele podpowiada i kusi, by całość opowieści o niezwyczajnym artyście poznać. A był on zaliczany do najbardziej pracowitych rzeźbiarzy, tworzących w metalu i kamieniu. Niestety, wiele jego prac skradziono, bo "złomiarze" jakoś nie potrafią odkryć w sobie pokładów artystycznej wrażliwości, a inne dzieła czas rdzą potraktował. Na szczęście, ratowaniem najcenniejszych rzeźb Mariana Nowaka zajął się jego syn, Paweł Nowak. W tej audycji z roku 2018, barwnie opowie nam o historii wędrującego stalowego rumaka, czyli opolskiego Pegaza. Zaś nestor opolskich architektów, Andrzej Hamada, dorzuci wiele ciekawych informacji, skłaniających słuchaczy i do refleksji, i do mądrego uśmiechu.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »