Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 8 czerwca 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ

Branford Marsalis – saksofonista pochodzący z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Jego pierwszym instrumentem był saksofon altowy, później zamienił na sopranowy i tenorowy. W latach 1982–1985 grał w zespole swojego brata Wyntona, potem występował jako członek formacji legendarnego Stinga. Uczestniczył również w trasach koncertowych Milesa Davisa. Jest obecnie jednym z najbardziej znanych i cenionych saksofonistów, kompozytorów i bandleaderów w świecie jazzu. Jest także producentem muzycznym, wydawcą, szefem artystycznym wydawnictwa Marsalis Music oraz kilkukrotnym laureatem prestiżowych nagród amerykańskiego przemysłu muzycznego – Grammy Awards. Oprócz aktywności na gruncie jazzu, saksofonista z powodzeniem wykonuje i nagrywa muzykę klasyczną z uznanymi orkiestrami w Ameryce i Europie. Dzięki znakomitym występom zarówno na trąbce, jak i kornecie w muzyce od baroku, poprzez epokę klasyczną, aż po XX wiek „Portrait of Wynton Marsalis” ilustruje niezwykłą różnorodność klasycznego repertuaru.


Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek. Z autorem można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
22:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Miroslav Vitous dysponował brzmieniem potężnym, przypominającym grę Scotta LaFaro i Rona Cartera. I właśnie obok tak znamienitych osobistości czeski kontrabasista znalazł swoje miejsce. Trafił do praskiego konserwatorium, w powietrzu wisiała już "praska wiosna", a Miroslav grał jazz w trio ze swoim bratem Alanem, grającym na perkusji i Janem Hammerem na klawiszach. Jego gra została doceniona i Miroslav wygrał konkurs jazzowy w Wiedniu, dzięki któremu zapewnił sobie stypendium w Berklee Collage of Music w Bostonie. Był rok 1966 i Miroslav Vitous opuścił Pragę.

Weather Report, którego Czech był współzałożycielem uchodzi dziś za jedną z najpopularniejszych formacji. Jednak na skutek nieporozumień i trudnej natury współpracy z Joe Zawinulem, Vitous odszedł z grupy w 1973 roku, nagrywając z zespołem cztery płyty. Od końca lat 70. muzyk podpisał umowę z prestiżową wytwórnią ECM, dla której nagrał do tej pory osiem krążków, ostatni "Remembering Weather Report" w 2009 roku. Pod koniec lat 80. powrócił do Pragi. Dziś cieszy się uznaniem, nagrywa spokojnie swoje płyty dla ECM i koncertuje na największych europejskich festiwalach, a jako że jest wielkim wirtuozem kontrabasu zdarza mu się także grać recitale solo.

Do słuchania od 22:05 do północy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »