Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 7 czerwca 2023 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Hoboud to projekt muzyków cenionego w całej Europie zespołu Shannon, wykonującego muzykę celtycką, którzy sięgnęli do własnych korzeni oraz historii terenów Warmii i Mazur. Pomysł narodził się w 2008 roku w głowach Marcina i Marii Rumińskich, którzy w starych, zapisywanych w XIX wieku pieśniach natknęli się na tajemniczą postać Hobouda. Po naszkicowaniu pierwszych utworów skompletowali zespół złożony z muzyków wszechstronnych, poruszających się biegle w kilku nurtach muzycznych i z folkowymi zainteresowaniami. Odtworzeniem zapomnianego języka regionu zajął się rodowity Warmiak Edward Cyfus, który oprócz przekładu tekstów literackich na gwarę podjął się opowiadania baśni i przedstawiania historyjek. POŁUDNIOWO AFRYKAŃSKA MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA JAZZOWA z Akademii Muzycznej w Gauteng.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek. Z autorem można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Znów kilka dni wolnego, przynajmniej dla części z nas, a więc okazja do spotkań w plenerze, te nie mogą obyć się bez posiłku. Dawniej były przygotowane na ognisku, które dziś zastąpił grill. Ale grill niejedno ma "imię" , na rynku jest ogromna oferta począwszy od rozmiaru, poprzez surowiec po paliwo z którego korzysta. Jaki wybrać, by otrzymać smaczne danie a przy tym nie szkodzić środowisku? Zapytamy naszego radiowego eksperta Tomasza Fronckiewicza.

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • - "Ja zdejmuję galoty, zamykam oczy..." - a co dalej się dzieje, przypomnimy sobie w znakomitym reportażu Witolda Nowickiego, "Mrówka ćmawa - to jest to". Audycja powstała w roku 1978, a do dziś i bawi, i uczy, i w pamięci słuchaczy na dłużej pozostaje. Warto posłuchać niezwykle barwnego opisu życia mrówek, bo Tadeusz Podkówka, myrmekolog i leśnik, któremu tę relację zawdzięczamy, był wybitnym ekspertem i pięknie snuł analogie do życia ludzi. Można słuchać i słuchać, i te pracowite stworzenia jeszcze większym szacunkiem obdarzyć.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »