Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 1 czerwca 2023 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka Joaquina Rodrigo w Concierto de Aranjuez przywołuje wyidealizowany obraz minionej epoki, nawiązuje do hiszpańskiego folkloru i tańców dworskich. Zawiera też aluzje osobiste i polityczne. Do dziś utwór jest jednym z najpopularniejszych przykładów muzyki koncertowej XX wieku, często też bywa cytowany i przetwarzany w kulturze masowej. Manuel de Falla należy, obok Isaaca Albéniza i Enrique Granadosa, do wielkiej trójki kompozytorów narodowego nurtu w muzyce hiszpańskiej. Dzięki niemu muzyka hiszpańska zdołała przezwyciężyć trwającą od XVIII wieku izolację oraz zależność od nurtów wywodzących się z innych krajów. Dorobek de Falli nie jest zbyt obfity, niemniej jego najwybitniejsze dokonania zajęły ważne miejsce w koncertowym repertuarze. Planety op. 32 – siedmioczęściowa suita symfoniczna skomponowana przez angielskiego kompozytora Gustava Holsta, tworzona w latach 1914-1916.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Jan Cegiełka przez wiele lat, jako dyrektor kreatywny, był związany z Dobroteką, pierwszym tego typu przedsięwzięciem biznesowo-artystycznym na Opolszczyźnie. Z jego inicjatywy powstawały wystawy, plenery i inscenizacje na targach mebli. Mało kto wiedział, że sam był malarzem, stąd pomysł na wystawę obrazów jego i żony, która zostanie otwarta 2 czerwca. Przy tej okazji porozmawiamy o tym ciekawym twórcy z Anną Bukartyk z Dobroteki i Ewą Gołębiewską dyrektorką Zamku Cieszyn.

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Zależność jest tragicznie prosta - mało dawców - mało przeszczepów. Przeszczepów serca w Polsce wykonuje się mało, potrzeby są znacznie większe, bo w kolejkach, dwanaście lat temu czekało, trzy razy więcej pacjentów. Bohaterka reportażu Eweliny Rusin - Różyckiej (premiera w roku 2011) o życiu wie więcej niż niejeden dorosły. Może dlatego bardziej je ceni. "Drugie życie Agnieszki" to historia niezwykłej dziewczynki z Wołczyna, to opowieść, która na długo w pamięci pozostaje.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »