Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 31 maja 2023 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
KLEZMORET to grupa muzyków, których połączyła pasja do muzyki żydowskiej. W swoich muzycznych poszukiwaniach wykorzystują nie tylko tematy żydowskie, ale także bałkańskie i słowiańskie dodając do nich elementy jazzu i muzyki współczesnej. Ich muzyka pełna jest ekspresji, pasji i emocji, to „muzyka środka” w najczystszej postaci. Zamiłowanie muzyków do różnych kultur muzycznych zaowocowało wytworzeniem własnego i niepowtarzalnego stylu. Ania Broda - piosenkarka, instrumentalistka (lira korbowa, cymbały), kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Współtwórczyni legendarnej formacji Bractwo Ubogich i Kapeli Brodów. W jej repertuarze znajduje się muzyka obrzędowa, piosenki dla dorosłych, piosenka autorska i muzyka dla dzieci. Prezentuje publiczności muzyczne skarby duchowej strony tradycji. Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli teatralnych, filmów, animacji, słuchowisk radiowych. Bierze udział w projektach związanych z muzyką dawną, współczesną, eksperymentalną.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Opolskie konfrontacje teatralne trwają w najlepsze, a my już wybiegamy w przyszłość zbliża się bowiem przegląd teatrów dziecięcych Miniatury. Pomysłodawczyni i koordynatorka imprezy, Agnieszka Włoch opowie kto i z czym przyjeżdża do Opola a także o tym, co daje dzieciom "zabawa" w teatr.

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Jak każe tradycja, przypomnimy reportaż, który w minionym tygodniu miał premierę. "Rodem z Kresów. Historie osobiste" - to cykl spotkań wypełnionych wspomnieniami, które na zawsze powinny z nami pozostać. To trzecia audycja, przygotowana przez Barbarę Tyslik, a zatytułowana: "Obrazy z Podola w sercu zachowane". To opowieść o losach artysty, Jerzego Beskiego i o utracie rodzinnego gniazda. To rzecz o dziejach wielu naszych rodaków z Kresów, którym zabrano radość zwykłego życia, zmuszając do wyborów najtrudniejszych, najczęściej cierpieniem okupionych. To wreszcie myśli świadka zdarzeń dramatycznych, które lepiej współczesny świat pozwalają zrozumieć. Zdarza się, że historia do nas nie przemawia, a krzyczy. Tym większą wartość mają skupione, wyciszone refleksje bohatera tego właśnie reportażu. Przypomnijmy, "Rodem z Kresów. Historie osobiste" - to projekt realizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przy współpracy Radia Opole i wsparciu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Nad realizacją projektu czuwa jego pomysłodawczyni Magdalena Górniak-Bardzik z bierkowickiego skansenu.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »