Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 30 maja 2023 roku

23:00 JAZZOFONIA
Miles Davis – amerykański trębacz, wirtuoz trąbki, lider grup jazzowych i kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej znaczących, innowacyjnych i wpływowych muzyków XX wieku. Słynął z refleksyjnego, melodycznego stylu i lakonicznej formy. Bill Evans – amerykański muzyk, jeden z najwybitniejszych pianistów jazzowych. Paul Motian był amerykańskim perkusistą jazzowym i kompozytorem. Motian odegrał ważną rolę w uwolnieniu perkusistów jazzowych od rygorystycznych obowiązków liczenia czasu.

Do słuchania w każdy poniedziałek od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Czy dziś jeszcze "szata czyni człowieka" czyli, mówiąc wprost, dzieli nas według pochodzenia i majątku? W dawnych czasach nawet kolory były zarezerwowane dla elity. O współczesnym i historycznym "dreskodzie" porozmawiamy z etnografką Izabelą Jasińską . Natomiast Katarzyna Szustak z fundacji Avalon przedstawi najnowszy raport nt. "Dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami".

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • W radiowych reportażach to zjawisko częste - metafora towarzyszy zwykłemu życiu, a zwłaszcza wtedy, gdy trudno nazwać sprawy po imieniu. Do świata pokrytego już kurzem niepamięci poprowadzi nas audycja z roku 1984. To wtedy Witold Nowicki nagrał reportaż pod tytułem: "Barany". Do dziś ta historia sprzed kilkudziesięciu lat wprawia nas w pogodny nastrój, ale i do całkiem poważnych refleksji zachęca. Jest też kapitalnym dokumentem, opisującym tamten ustrój, a jednocześnie pokazuje reporterski kunszt autora. Przypomnimy sobie zatem, że właściciel dużego stada owiec i baranów wypasał je tam...gdzie chciał - na łąkach państwowych, spółdzielczych i innych gospodarzy. (Pan ów - od czasu do czasu - w zaskakujących okolicznościach - manifestował też swoje umiłowanie naturyzmu). Wszyscy byli bezsilni, poczynając od Milicji Obywatelskiej, a na ważnych urzędnikach kończąc. Tytuł reportażu można potraktować dosłownie i metaforycznie. Wybór (jak zawsze) należy do Państwa.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »