Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 29 marca 2023 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Zapraszamy na Podkarpackie Misterium Wielkopostne do zabytkowych świątyń na Szlaku Architektury Drewnianej Podkarpacia. Misterium oparte jest na Stacjach Jerozolimskich odnalezionych w naszym regionie przez Bartosza Gałązkę. Misterium, to Droga Krzyżowa w całości śpiewana zarówno przez Zespół Muzyki Dawnej I Tradycyjnej Vox Angeli jak i przez wiernych. Agnes Buen Garnås/Jan Garbarek "Rosensfole" – Średniowieczne pieśni z Norwegii.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Często mamy problem z oceną tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wynika on m.in. z tego, że Ukraina to młode państwo, które przez wieki podzielone było między sąsiadów w tym Polskę. O tym, jak zmieniało się pojęcie państwa i granic porozmawiamy z politologiem - Grzegorzem Balawajderem.

W audycji także:
21:30 Studio Reportażu Adrian Chimiak i Magdalena Szybińska
  • Z Turcją jest jak z kibicowaniem ulubionej drużynie: raz jesteśmy nią zachwyceni, innym razem zniesmaczani i rozżaleni. Faktem jest, że w przez ostatnie dwie dekady miliony Polaków postanowiły sprawdzić, czy ten kraj ma odpowiednio gorące słońce, tanie drinki, szerokie plaże, zabytki, których poznanie z bliska gwarantuje niezapomniane wrażenia. Choć bliskie kontakty z Turcją sięgają setek lat, to dziś żyje tam zaledwie około tysiąca Polaków, być może dlatego, że jest to kraj preferujący religię islamską. Warto pamiętać, że Imperium Osmańskie bodaj jako jedyne nie uznało rozbiorów Polski. Turcja jest członkiem NATO, ale drugą nogą stoi nadal w przeszłości, ciągle wysyła niejednoznaczne sygnały dotyczące choćby stosunku do wojny, która rozgrywa się za naszą wschodnią granicą, a przecież motto tego kraju brzmi: „Pokój w ojczyźnie, pokój na świecie”. Mnóstwo w nim śladów przeszłości, tu urodzili się m.in. Homer i biblijny Abraham, w Turcji nagrywano filmy, które oglądali niemal wszyscy, np. „Gwiezdne wojny” (na marginesie: kilkanaście lat temu burmistrz miasta Batman odgrażał się, że złoży pozew przeciw producentom filmu o tym tytule). Stolica kraju, Istambuł, jest jedyną, która leży jednocześnie na dwóch kontynentach. Czego jeszcze nie wiemy o Turcji? Zapraszamy do Studia Reportażu: Magdalena Szybińska i Adrian Chimiak.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2023 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2023 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »